RECENZIA Samsung Galaxy A6: Vycibrená stredná trieda

Samsung tento rok rozšíril svoj populárny modelový rad Galaxy A o úplne nový model s názvom Samsung Galaxy A6.

Samsung tento rok rozšíril svoj populárny modelový rad Galaxy A o úplne nový model s názvom Samsung Galaxy A6. Tento len nedávno predstavený Android smartfón kombinuje hardvér, ktorý nesklame ani náročnejšieho používateľa, s konštrukciou, ktorá sa z vizuálneho uhla pohľadu tak trošku zasekla v čase. 

Novinka od kórejského giganta z mobilného priemyslu ponúka hliníkové telo z jedného kusu materiálu, kde nájdete legendárny 3,5 mm jack, na boku umiestnený hlasný reproduktor, ergonomický biometrický snímač, zastaralý microUSB port a škaredé plastové pásiky na zlepšenie signálu. Niekomu to možno nevadí, no mňa z toho v roku 2018 akurát tak štípali oči, hoci je reč o strednej triede.

Samsung Galaxy A6 a A6+ (FOTO Marek Urban)

Zadná strana ale aspoň nezachytáva otlačky prstov, ako keby výrobca siahol po čoraz populárnejšom skle. Prítomný kov dostal matnú povrchovú úpravu, vďaka čomu sa drží naozaj skvele.

Keď do toho primiešam ešte aj oblé krivky, vznikajú z toho predpoklady na doslova perfektnú ergonómiu. A teraz to musím po pár dňoch testovania iba potvrdiť. Samsung Galaxy A6 vrátane rozmernejšej verzie Galaxy A6+ bolo skutočne radosť používať.

Samsung Galaxy A6 a A6+ (FOTO Marek Urban)

Pokiaľ vám nezáleží až tak na dizajne, nebudete si mať na čo sťažovať. Najmä, keď padne reč na vycibrenú výbavu, kde neprehliadli ani jeden podstatný detail. Začneme teda ako obvykle – displejom.

Prvotriedny OLED

Ako je už akousi tradíciou, aj Galaxy A6 prichádza na pulty obchodov so špičkovým Super AMOLED panelom v šetrných Full HD+ a HD+ rozlíšeniach. Používateľ sa môže tešiť na výrazné farby, skvelý kontrast, vysoký jas a aj na celkom slušnú hustotu pixelov (411 a 294 ppi). Rovnako má k dispozícii čiernu, ktorá vyzerá ako čierna, pretože na miestach, kde je zobrazená, sú vypnuté pixely. To však zároveň i šetrí elektrickú energiu.

Alternatívna LCD technológia ponechá príslušné pixely počas zobrazovania čiernej farby aktívne, a preto si na nej kritici vždy tak radi zgustnú.

Samsung Galaxy A6 a A6+ (FOTO Marek Urban)

V redakcii nám skončili dva kúsky – Galaxy A6 ponúka 5,6 a Galaxy A6+ pre zmenu až 6-palcovú uhlopriečku. Ten menší sa v jednej stredne veľkej ruke drží skvele, no ak ho vymeníte za ten väčší, začnete pociťovať menšie problémy, pretože má celkom hrubé rámiky.

Displej v oboch prípadoch zaberá iba niečo okolo 75 percent prednej plochy. To je v porovnaní s podstatne lacnejším Huawei P20 lite približne o 5 percent menej. Konštrukcia Samsung Galaxy A6+ je naozaj mohutná a kvôli tomu môže niekomu zavadzať, napríklad vo vrecku tesných nohavíc.

Na tak veľký a zároveň aj krásny obraz sa však budete chcieť pozerať od rána do večera. Ide o prvotriedny OLED kúsok so zaoblenými rohmi, ktorý vás nesklame za žiadnych okolností.

Ambiciózne foťáky

Ďalšiu oblasť, na ktorej si dali inžinieri zo spoločnosti Samsung záležať, reprezentuje foto hardvér.

Či už sa bavíme o prednom alebo o zadnom fotoaparáte Galaxy A6, v jednom aj v druhom prípade si budete pochlebovať, pretože oba stoja za pochvalu. Nejde však o žiadnu veľkú náhodu – táto novinka mieri na mladšie generácie, ktoré trávia veľa času v digitálnom prostredí sociálnych sietí.

Samsung Galaxy A6 a A6+ (FOTO Marek Urban)

Prednú stranu konštrukcie Galaxy A6+ zdobí až 24 Mpx fotoaparát (A6 pre zmenu 16 Mpx) s clonou f/1.9 aj s vlastným LED bleskom, čo inými slovami znamená, že mu neprekáža prostredie so zlými svetelnými podmienkami. Vďaka tomu ste s týmto smartfónom hocikedy a kdekoľvek pripravení vyhotoviť perfektnú selfie. A to bez akéhokoľvek preháňania.

Selfie zo Samsung Galaxy A6+

Mne osobne pripomína kvalita záberov z predného fotoaparátu Galaxy A6+ kvalitu záberov z hlavných fotoaparátov niektorých cenovo dostupnejších mid-range modelov od konkurencie. Za zmienku stojí predovšetkým nízky šum a skvelá expozícia. Smartfón sa ale nemusí hanbiť ani za detaily, pretože tých je na selfie záberoch z jeho hardvéru neúrekom.

Čo sa týka hlavného fotoaparátu Galaxy A6+, zadnú stranu zdobia až dva (pri A6 iba jeden) rôzne objektívy s dvomi rôznymi snímačmi. Oba však vzájomne spolupracujú, pretože ten druhý funguje ako asistenčný. Disponuje totiž kapacitami snímať hĺbku, aby tak vedel do fotografie zakomponovať prirodzene vyzerajúci bokeh efekt, čiže rozmazané pozadie. To sa hodí pri fotení portrétov ľudí alebo makro záberov.

Táto duálna zostava z dielne giganta vytvára až prekvapujúco kvalitné 16 Mpx fotografie, ktoré ulahodia i náročnejším očiam. Najviac zo všetkého stojí za potlesk dynamický rozsah, pretože ten tu je naozaj riadny. Keď stlačíte spúšť počas krásneho slnečného dňa, tak si môžete byť istí, že sa nebudete mať na Instagrame za čo hanbiť. Krásne sýte farby či svetelná mágia sú však iba čerešničkou na torte.

Samsung Galaxy A6 a A6+ (FOTO Marek Urban)

Za potlesk stojí aj expozícia, nízky šum alebo ostrosť, z čoho sa dá vydedukovať, že technológia PDAF robí svoju prácu viac ako iba dobre. Na taký štandard sme si ale pri produktoch so značkou Samsung už viac-menej zvykli.

TIP REDAKCIE
Snapdragon 8 Gen 1 prekonal v teste AnTuTu hranicu 1 milióna bodov

Automatické ostrenie záberu je navyše nielen dobré, ale aj rýchle, takže vám pri rýchlych reflexoch neujde takmer žiadna vzácna momentka. A o tom fotoaparáty v smartfónoch predsa sú.

Snapdragon 450

Keď som pozeral na technickú špecifikáciu Samsung Galaxy A6+, prekvapila ma neprítomnosť čipsetu Exynos z dielne kórejského giganta. Namiesto neho tam svietil mid-range kúsok od konkurencie (model A6 má mierne slabší Exynos 7870), ktorý nesie označenie Snapdragon 450. Nie, že by som mu neveril, ale európske verzie zväčša poháňa hardvér priamo od výrobcu, nie od americkej spoločnosti Qualcomm.

Samsung Galaxy A6 a A6+ (FOTO Marek Urban)

14-nanometrový Snapdragon 450 bol predstavený v polovici uplynulého roka a vyrobili ho na to, aby poháňal smartfóny zo strednej triedy. Lepšie povedané, smartfóny z nižšej strednej triedy, kam však tento očividne nepatrí.

Prítomný procesor pozostáva z ôsmych jadier Cortex A53 s maximálnym taktom o veľkosti 1,8 GHz (v prípade Exynos 7870 je k dispozícii 1,6 GHz). O grafickú stránku sa stará grafický procesor Adreno 506 s rýchlejším renderovaním a zároveň aj s nižšou spotrebou ako generačný predchodca Adreno 505. V prvom prípade je reč o 25 percentách, v druhom o 30, uvádza oficiálny web výrobcu.

Čo sa však týka porovnania napríklad tiež s mid-range modelom Snapdragon 660, tento je na tom trošku horšie. Samsung Galaxy A6+ nadobudol v benchmark aplikácii AnTuTu niečo cez 70 000 bodov, čiže asi o polovicu menej, ako má na konte Nokia 7 plus, v ktorej vyššie spomínaný čipset tiká.

Snapdragon 450 v AnTuTu

No dobre, čísla už viac-menej poznáme. Čo teda reálne skúsenosti?

S čipsetom Snapdragon 450 som prišiel do kontaktu po prvýkrát. To, že zvládne zabezpečiť plynulé fungovanie operačného systému Android so Samsung Experience, mi bolo jasné hneď od prvej chvíle, no o plynulom hraní graficky náročnejších titulov som až tak presvedčený nebol. A test ma v tom iba uistil.

Adreno 506 je skvelý kus hardvéru, súčasný herný hit PUBG Mobile si s ním ale neužijete tak, ako keby ste držali smartfón s grafickým procesorom Andreno 508. Ak sa uskromníte v detailoch, tak spomínaný titul ešte ako tak zvládne. Onedlho ho však s celkom slušnou pravdepodobnosťou vypnete, pretože vás to trápenie prestane po niekoľkých prehrách baviť.

Táto hardvérová oblasť výbavy je jednou z tých, na ktorých šetrili náklady, aby neprestrelili cenovku nad stanovenú hranicu. Po dizajne ide už o druhý kompromis. Namiesto výkonu mysleli na zobrazovací panel, fotoaparáty a aj na parádnu výdrž batérie. O tej si ale povieme až trošku neskôr. Teraz hodíme očko na softvér.

Samsung Experience

Ako som už spomínal, prítomný operačný systém je obohatený o modernú grafickú nadstavbu výrobcu, ktorej sa hovorí Samsung Experience. V testovanom smartfóne bola verzia 9.0, pričom tá stojí na základoch najnovšieho Android 8.0 Oreo.

Samsung Experience

Ide o jednu z troch nadstavieb, ktoré mi vyhovujú. Prvou je SenseUI od HTC, druhou EMUI od Huawei a treťou táto moderná náhrada za už neexistujúci TouchWiz, ktorá má asi všetko, čo legendárnemu predchodcovi celý ten čas chýbalo. Je totiž svižná, pekná a ponúka bohatý repertoár užitočných funkcionalít, ktoré vám vedia spríjemniť dennodenné používanie smartfónu. A to isté môžem bez obáv povedať i o hlavných nastaveniach, kde používateľ nájde snáď všetko, čo potrebuje.

Jeden náročný deň

Samsung vybavil klasický Galaxy A6 akumulátorom s kapacitou rovných 3 000 mAh. Do rozmernejšieho Galaxy A6+ sa zmestil až o 500 mAh väčší kúsok, čo používateľ i adekvátne pocíti na lepšej výdrži.

Jeden náročnejší deň by pre tieto dva kúsky nemal byť absolútne žiadny problém. Väčší model môžem prirovnať napríklad ku výdrži konkurencie Nokia 7 plus s až 3 800 mAh batériou, no s pahltnejším Snapdragon 660. A to znamená iba jedno – Snapdragon 450 robí presne to, na čo aj bol vyrobený. Potvrdila sa tak špičková energetická efektivita prítomného čipsetu.

Keďže ale obom smartfónom chýba podpora pre rýchle nabíjanie Quick Charge, na dopĺňanie šťavy si počkáme trošku dlhšie. V jednom aj druhom balení sa nachádza adaptér s výstupom 5 V / 1,55 A, ktorý naplní obe batérie zhruba za dve hodiny.

Vycibrená stredná trieda

Samsung Galaxy A6 a Galaxy A6+ sú tu pre toho, kto od smartfónu nevyžaduje prvotriedny grafický výkon alebo nepotrebuje rýchle nabíjanie batérie. Ak odhliadnem od hrubých rámikov a veľmi jednoduchého dizajnu, ktorý mi pripomína nedokončený prototyp, tak sú v ponuke dva vycibrené smartfóny s rýchlym Androidom, ukážkovou ergonómiou, kvalitnými obrazovkami, skvelým energetickým manažmentom a bombovými fotoaparátmi.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať