Čínsky výrobca ohlasuje prvý smartfón na svete so sadou Snapdragon 855 a 5G pripojením

Nie, Huawei ani Xiaomi to nie sú.

0
lenovo Z5

V prvej polovici budúceho roka sa začnú objavovať prvé inteligentné mobilné telefóny, ktoré si hravo poradia s očakávanou a super rýchlou 5G technológiou. Pre každého výrobcu by bola česť, keby bol jeho produkt tým úplne prvým, ktorý si s 5G poradí.

Samsung, Huawei, LG… veľkí hráči sú pripravení na príchod novej úrovne sieťovej prevádzky, no status prvého 5G smartfónu na svete si chce vziať čínske Lenovo. Viceprezident spoločnosti Chang Cheng vyhlásil, že Lenovo bude prvým výrobcom, ktorý prinesie na trh smartfón s 5G konektivitou.

Aby toho nebolo málo, dodal, že tento smartfón bude poháňať čipset Snapdragon 855, ktorý sa už údajne hromadne vyrába od tohto, resp. minulého mesiaca. Práve uvedený čipset bude kľúčový pre 5G kapacity.

snapdragon 855
Nová 5G anténa od Qualcommu

Qualcomm sa na príchod novej technológie pripravil veľmi zodpovedne. Súčasťou sady Snapdragon 855 bude modem X50, ktorý tento rok Qualcomm testoval a testuje s veľkými americkými operátormi.

Zároveň vo februári oznámil 18 OEM partnerov, ktorí ho budú vo svojich zariadeniach používať. Len včera Qualcomm ukázal nové 5G antény pre smartfóny, ktoré využívajú rôzne frekvenčné pásma.

snapdragon 855
Posledná známa verzia modemu Snapdragon X50 © Qualcomm

Či Lenovo skutočne prinesie na trh prvý 5G smartfón na svete zistíme až v budúcom roku. Dravá konkurencia ale nespí a takýto titul by si rada prisvojila. Isté ale je, že v budúcom roku sa bude predstavovať jeden 5G smartfón za druhým.

Informácií o pripravovaných koncových zariadeniach je dosť. Čo však operátori a sieťová infraštruktúra? Kvôli prvému komerčne dostupnému 5G smartfónu určite nebude treba šprintovať do predajne s elektronikou.

Mimochodom, spomínate si ešte na prvý komerčne dostupný 4G smartfón? HTC Evo 4G. Predstavený bol v marci roku 2010.