snapdragon 855

5G je o krok bližšie: Qualcomm predstavil nové antény pre smartfóny!

Americký výrobca populárnych čipsetov pre inteligentné mobilné telefóny predstavil dve novinky na realizáciu bezdrôtovej komunikácie s generačným nástupcom súčasných 4G sietí.

Americký výrobca populárnych čipsetov pre inteligentné mobilné telefóny predstavil dve novinky na realizáciu bezdrôtovej komunikácie s generačným nástupcom súčasných 4G sietí. Nové 5G antény budú kompatibilné s modemom Snapdragon X50 a ich premiéra prebehne s príchodom budúcoročných smartfónov.

Jedna z dvoch nových antén nesie názov 5G NR QTM052 mmWave, z čoho vyplýva, že keď funguje, tak využíva pri prenose dát takzvané milimetrové vlny. Ide o vysokofrekvenčné pásmo s netradičným rozsahom od 30 až po 300 GHz, čo prinesie podstatne vyššie prenosové rýchlosti, než na aké sme v týchto dňoch zvyknutí. Vraj možno očakávať1,4 Gbps.

Kolaborácia dvoch nových 5G antén

Tento signál môže byť ale veľmi ľahko blokovaný fyzickými objektami. Inžinieri preto zakomponovali do modulu špeciálnu technológiu, vďaka čomu sa im podarilo zlepšiť ako pokrytie, tak i celkový dosah, píše web DigitalTrends. Bez tej by bol v praxi jednoducho nepoužiteľný.

Druhou anténou je QPM56xx sub-6 GHz RF modul, ktorý funguje na nižších pásmách. Dostupné informácie spomínajú rozsah 3,3 – 4,2 GHz, 3,3 – 3,8 GHz a 4,4 – 5,0 GHz vrátane toho, že má za úlohu zabezpečiť dôslednejšie 5G pokrytie “pri fixovaných lokalitách”.

Obe čerstvo predstavené antény si teda budú v našich smartfónoch už čoskoro vzájomne asistovať, aby tak vedeli spoločne s ďalším hardvérom poskytnúť spoľahlivú 5G konektivitu. Čo tu však znamená slovíčko čoskoro?

Výrobcovia telefónov ich už majú

Poprední výrobcovia smartfónov, ako je napríklad Samsung, LG alebo Xiaomi, už stihli obdržať vzorky, aby začali pomaličky premýšľať, kam ich v útrobách konštrukcie nadchádzajúcich noviniek umiestnia. Spolu s ľuďmi z radov spoločnosti Qualcomm budú hľadať také riešenia, aké im umožnia maximalizovať kvalitu signálu.

Prvé kúsky vraj dorazia na pulty predajní už v prvej polovici budúceho roka. A to znamená iba jedno – časť z nich predstavia počas podujatia MWC 2019. Sú na to mobilní operátori a ich infraštruktúry pripravené?

TIP REDAKCIE
Samsung Galaxy S22: Predstavenie má prebehnúť už 8. februára
Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať