Astronómovia zachytili zábery toho ako sa rodia planéty okolo vzdialených hviezd často, no autentickosť týchto záberov je často kontroverzná. Veľkú planétu, okolo 370 svetelných rokov od Zeme, sa im však podarilo zachytiť veľmi detailne priamo v procese jej zrodenia.

Planétu, ktorá je podľa všetkého väčšia ako Jupiter sa vedcom podarilo zachytiť za pomoci veľmi veľkého teleskopu v Čile. Planéta sa zrodila okolo novonarodenej hviezdy, ktorá je stará asi 5,4 milióna rokov. Svoj tvar naberá v obrovskom oblaku plynu a prachu, ktorý zvyčajne nové hviezdy obklopuje. Takýto oblak sa nazýva protoplanetárny prstenec. Tvorí ho všetok zvyšný materiál po zrodení hviezdy, ktorý sa môže spojiť a vytvoriť nové svety a planéty, ktoré naďalej rastú.

Záber hviezdy PDS 70 a jej proplanetárnych prstencov. Novú planétu môžeš vidieť ako svetlý krúžok napravo od hviezdy, ktorej svetlo sa vedcom podarilo vyfiltrovať.

Ako astronómovia získavajú tieto unikátne zábery?

Detekcia planét okolo vzdialených hviezd býva často neuveriteľne náročná, pretože svetlo vyžarujúce z hviezdy zvyčajne presvieti planétu, ktorá žiari oveľa slabšie. Ak chcú teda vedci získať obraz planéty, musia použiť nástroj na blokovanie svetla z hviezdy. Tento nástroj je známy pod názvom koronagraf a umožňuje astronómom zachytiť a vidieť blízku planétu. Táto technika im tiež pomohla dozvedieť sa, že planéta je od svojej hviezdy vzdialená asi 22-krát viac než Zem od Slnka. To je vzdialenosť podobná rozdielu medzi Slnkom a Uránom.

Miriam Kepplerová, ktorá so svojím tímom pozorovala zrodenie tejto planéty, bude pokračovať v zisťovaní informácií a dúfa, že získajú pohľad aj na to, ako dlho sa takáto planéta formuje a aké procesy sú potrebné na vytvorenie maličkého nového sveta.