KITT (FOTO The Conmunity - Pop Culture Geek / flickr.com)

Vizionár Elon Musk prezradil, že jeden z hlavných cieľov automobilky Tesla spočíva aj vo vytvorení veľmi pokročilej umelej inteligencie. Jedného dňa by mala totiž dosahovať úroveň inteligencie futuristického auta KITT z kultového seriálu Knight Rider.

Na niečo také si však ešte nejaký ten rok počkáme. Súčasné autá s tými najpokročilejšími automatickými pilotmi zatiaľ nedokážu ani samé šoférovať, nie to ešte verbálne (slovne) komunikovať so svojimi používateľmi alebo im dokonca hovoriť vtipy.

Táto téma bola načatá na sociálnej sieti Twitter, kde šéf spoločnosti Tesla odpovedal zvedavému používateľovi len nedávno uvedenému Modelu 3 Performance. Ten sa pýtal Elona Muska, či nedostanú ich vozidlá umelú inteligenciu, akú mala aj vyššie spomínaná fiktívna postava s menom KITT (Knight Industries Two Thousand), ktorá niesla podobu razantne prerobeného Pontiacu z roku 1982. Jeho odpoveď bola stručná a jednoznačnáYes.

Je však otázne, kedy sa k niečomu takému dopracujeme. Súčasná úroveň umelej inteligencie je síce schopná šoférovať auto, no šofér z mäsa a kostí musí sedieť pred volantom a byť neustále v strehu. Veci budú iné až s príchodom autonómneho riadenia na tej najvyššej, čiže 5. úrovni, vrátane dlhšie avizovaných hlasových príkazov, pretože tie otvoria bránu obojstrannej verbálnej komunikácii medzi používateľom a autopilotom.