blue origin

Konkurentovi SpaceX sa darí: Raketa New Shepard má za sebou ďalší úspech

Spoločnosť Blue Origin, za ktorou stojí človek s menom Jeff Bezos, uskutočnila úspešný test bezpečnostných prvkov výletnej vesmírnej lode New Shepard.

Spoločnosť Blue Origin, za ktorou stojí človek s menom Jeff Bezos, uskutočnila úspešný test bezpečnostných prvkov výletnej vesmírnej lode New Shepard. Použitá nosná raketa pristála na vyznačenej ploche a fiktívna posádka kapsule zase v rukách fiktívnych záchranárov.

Z toho teda možno pomerne jednoducho vydedukovať, že v poradí už deviaty testovací let dopadol na jednotku s hviezdičkou.

Kapsula konkurencie SpaceX sa krátko po vzlete rakety odpojila, aby tak využila zabudované padáky na bezpečnú dopravu svojej posádky, makety ľudského tela s menom Mannequin Skywalker, na pevnú zem. Išlo teda o akúsi simuláciu kritickej poruchy, kvôli čomu nemohli pokračovať v lete.

Inžinieri z Blue Origin tým demonštrovali svoje kapacity, prostredníctvom ktorých vedia potenciálnym zákazníkom poskytnúť nevyhnutnú úroveň bezpečnosti. Ak teda nastanú neočakávané komplikácie, každý jeden môže počítať s tým, že sa vráti domov bez jedinej vážnej ujmy na zdraví.

Raketa New Shepard bude v neďalekej budúcnosti slúžiť ako vesmírny dopravný prostriedok na okružné jazdy okolo našej modrej planéty a neskôr aj v iných kútoch slnečnej sústavy. Spoločnosť Jeffa Bezosa si však hodlá spočiatku pýtať za jednu jedinú letenku do vesmíru až 300 000 amerických dolárov, takže si tieto jedinečné výlety neužije len tak hocikto.

Total
3
Zdieľaní