Dlho netrvalo a len krátko po oficiálnom odhalení pokutového bločku pre internetového giganta publikoval jeho šéf čerstvý článok. Sundar Pichai v ňom vysvetlil celú situáciu a zároveň upozornil na fakt, že rozhodnutie európskych úradníkov môže spôsobiť, že začnú spoplatňovať operačný systém Android.

Ako mnohí z vás určite vedia, ten je v týchto dňoch k dispozícii bez platených licencií, čiže bez akýchkoľvek dodatočných poplatkov. Výrobcovia smartfónov vedia vďaka tomu zredukovať svoje náklady a potom logicky klesá i suma, ktorú si pýtajú od zákazníkov.

„Ak výrobcovia telefónov a mobilní operátori nemôžu zahrnúť naše appky v ich širokom spektre zariadení, tak to naruší rovnováhu Android ekosystému,“ upozornil Sundar Pichai na margo pokuty vo výške 4,3 miliardy eur.

„Máme obavy, že dnešné rozhodnutie naruší precíznu rovnováhu, ktorú sme vytvorili s Androidom.“

Ak sa teda spoločnosť Google rozhodne na základe rekordnej pokuty pozmeniť aktuálny biznis model, pocítia to predovšetkým samotní spotrebitelia.

Aby vyhovela rozhodnutiu Európskej komisii, musí skončiť s predbežnou a zároveň i exkluzívnou inštaláciou jej aplikácií do Android smartfónov, čo sa týka aj jej internetového vyhľadávacieho systému. Taký krok by však mal negatívny dopad na cash-flow internetového giganta, pretože kvôli tomu príde o značné množstvo používateľov jeho služieb.