Európske banky testujú transakcie, ktoré poháňa blockchain technológia

Niekoľko veľkých mien z finančného sektora uskutočnilo testovanie ambiciózneho blockchain systému, ktorý vie zredukovať náklady vrátane času potrebného na realizáciu transakcií.

Niekoľko veľkých mien z finančného sektora uskutočnilo testovanie ambiciózneho blockchain systému, ktorý vie zredukovať náklady vrátane času potrebného na realizáciu transakcií medzi dvomi alebo viacerými stranami. Prvá ostrá skúška platformy we.trade dopadla na výbornú.

Ak to tak bude pokračovať i naďalej, obchodovanie prostredníctvom tohto čoraz populárnejšieho výdobytku digitálnej éry bude jedného dňa pevnou súčasťou hlavného spotrebiteľského prúdu.

Vyššie spomínaný test zahŕňal obchodovanie medzi 10 spoločnosťami, pričom tie medzi sebou zrealizovali 7 transakcií, a to prostredníctvom vzájomne spolupracujúcich bánk, ako je HSBC, Deutsche Bank alebo holandská Rabobank, píše TNW.

“Tieto obchody reprezentujú prvé komerčne obchody cez otvorený účet, ktoré využívajú blockchain technológiu.”

Spomínanú blockchain platformu we.trade poháňa technologické riešenie od amerického giganta IBM, IBM Blockchain Platform. A to aj vďaka blockchain infraštruktúre Hyperledger Fabric, za čím pre zmenu stojí The Linux Foundation. Cieľ tejto medzinárodnej iniciatívy spočíva, ako už bolo spomínané, v urýchlení, vo zvýšení bezpečnosti a v znížení cien globálneho obchodovania.

TIP REDAKCIE
Samsung na domácom trhu dominuje, Galaxy Z Flip 3 prekonal všetky smartfóny

Digitálna účtovná kniha

Blockchain funguje ako akási digitálna účtovná kniha, kam sú zapisované jednotlivé transakcie, napríklad v niektorej z kryptomien.

Celý tento proces zahŕňa náročné šifrovanie príslušných dát, aby zostali v bezpečí, preto je vyžadovaný poriadny výpočtový výkon. Keď skončí, znamená to, že transakcia úspešne prebehla, čiže ide o akési potvrdenie. Ak sú raz tieto dáta zapísané do distribuovanej databázy, ktorú budujú samotní používatelia technológie, nemôžu byť modifikované a ani vymazané.

Výhoda tu tkvie v tom, že všetko riadi počítač a matematika, nie priamo človek. Vďaka tomu nehrozí sofistikovaná manipulácia alebo prípadné zlyhanie ľudského faktora. Je to samostatne fungujúci systém s jasne definovanými pravidlami.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať