Ozrutná raketa Falcon Heavy vynesie na orbitu satelity amerického letectva!

Raketa Falcon Heavy od celosvetovo známej spoločnosti SpaceX dostala jedinečnú úlohu – dostať do vesmíru vojenské satelity.

Raketa Falcon Heavy od celosvetovo známej spoločnosti SpaceX dostala jedinečnú úlohu – dostať do vesmíru vojenské satelity. Vzdušné sily Spojených štátov amerických si ako spôsob dopravy ich satelitu s názvom AFSPC-52 vybrali medziplanetárny skvost Falcon Heavy zrejme z toho dôvodu, že sa spoločnosť preukázala ako dostatočne zodpovedná na to, aby takúto dôležitú úlohu hravo splnila.

Na zozname kandidátov však nebol len SpaceX. O poctu niesť do vesmíru tak dôležitý náklad totiž bojovala so spoločnosťou ULA (spolupráca firiem Boeing a Lockheed Martin). Vzdušné sily si teda nakoniec predsa len vybrali SpaceX, dôvod prečo, však divízia neudala.

Svoju rolu v rozhodovaní zohrala aj cena

Pravdepodobne to však bola nielen otázka zodpovednosti, ale aj peňazí. Divízia by totiž za túto misiu musela zaplatiť spoločnosti SpaceX približne 130 miliónov dolárov (111 miliónov eur), zatiaľ čo za štart rakety ULA Delta IV Heavy by musela zaplatiť viac než dvojnásobok tejto sumy, teda približne 350 miliónov dolárov (300 miliónov eur).

TIP REDAKCIE
YouTube zavádza novinku, platené členstvo bude dostupné aj pre Slovensko

Nech už sú však dôvody divízie akékoľvek, svoj podiel na výsledku rozhodnutia istotne zohralo aj vesmírne dobrodružstvo Roadsteru od Tesly so Starmanom za jeho volantom, ktorý sa ešte teraz túla nekonečným vesmírom (ak teda nenatrafil na nejaký vesmírny objekt).

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať