Elon Musk: Prvá európska fabrika Tesla Gigafactory zrejme vznikne v Nemecku

Šéf spoločnosti Tesla naznačil, kde by mohla byť situovaná jedna z nadchádzajúcich fabrík na výrobu a recykláciu akumulátorov pre elektromobily.

Šéf spoločnosti Tesla naznačil, kde by mohla byť situovaná jedna z nadchádzajúcich fabrík na výrobu a recykláciu akumulátorov pre elektromobily. Nová Gigafactory vraj vyrastie na území Číny a Európy. Zrejme na západnej strane Nemecka.

Naznačujú to čerstvé slová Elona Muska zo sociálnej siete Twitter, kde odpovedal na otázku, či súhlasí s názorom, že postavenie fabriky v spomínanej európskej krajine reprezentuje “takticky múdry” krok, pričom dotyčný zároveň spomína i “nervózny automobilový priemysel”. Tým mal zrejme na mysli obavy etablovaných značiek z čoraz väčšej prítomnosti Tesly na území starého kontinentu.

Vyššie spomínanú čínsku Gigafactory by nám mali oficiálne predstaviť už čoskoro. Zatiaľ však iba plány projektu, vrátane konkrétnejšej lokalizácie či iných zaujímavých detailov, nie priamo hotovú fabriku. Na jej finálne dokončenie si ešte nejaký ten čas počkáme.

TIP REDAKCIE
Wear OS vyhovie ľavákom, displej hodiniek si budú môcť obrátiť

Európska až neskôr

To isté sa očakáva aj od tej európskej, no tá podľa všetkého príde na rad až o pár mesiacov neskôr. Dovtedy však bez akýchkoľvek pochýb stihne vyplávať na povrch, o akú európsku krajinu konkrétne pôjde, hoci to je už v týchto dňoch tak na 90 percent isté.

Európska centrála vrátane miestnej finálnej výrobnej linky (Tilburg) amerického výrobcu špičkových elektromobilov funguje v Holandsku, čiže Nemecko dáva ako takú logiku. Z pohľadu logistiky pôjde o celkom rozumný krok, pretože tak minimalizujú náklady na prepravu vyrobených batérií alebo tých, ktoré sú pre zmenu určené na recykláciu.

Je však otázne, prečo Tesla Gigafactory nepostavia priamo v Holandsku. Čo sa týka priemyslu, ten nemecký je určite na markantne vyššej úrovni ako ten holandský. Výrobca má v takom prípade k dispozícii skúsenejší personál, kvalitnejších dodávateľov a aj celkovo viac možností.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať