“Votrelci” dokážu vlastníkom smart home zariadení poriadne strpčiť život

Smart home zariadenia sú určené na to, aby nám uľahčovali život. Aj keď sa im v tejto úlohe náramne darí, otvárajú určitý počet možností aj pre tých, ktorí ich chcú použiť na presný opak, teda niekomu život strpčovať.

Smart home zariadenia sú určené na to, aby nám uľahčovali život. Aj keď sa im v tejto úlohe náramne darí, otvárajú určitý počet možností aj pre tých, ktorí ich chcú použiť na presný opak.

Denník New York Times nedávno z niekoľkých rozhovorov vyzistil, že zneužívatelia naozaj využívajú dier v systémoch či už inteligentných reproduktorov, bezpečnostných kamier, domových zvončekov alebo iných smart home zariadení, aby sledovali svoje ciele, či už sú to domácnosti alebo, žiaľ, ľudia.

Sledovanie je však to najhoršie zo súdka vecí, ktoré nevítaní návštevníci dokážu s inteligentnými zariadeniami dokázať. Cez hacknuté gadgety dokážu taktiež prehrať hlasnú hudbu, meniť osvetlenie alebo dokonca aj teplotu.

Znalosť zariadenia je kľúčovým riešením

Je tu však samozrejme možnosť zariadenie odpojiť alebo len reštartovať. Podľa zistení výskumníčky Melissy Gregg zo spoločnosti Intel sa v domácnostiach vybavených smart home zariadeniami poväčšine nachádza aspoň jeden muž, ktorý tieto gadgety zapájal a aj im rozumie. Tento človek tým pádom dokáže (mal by dokázať) zariadenie jednoducho prekonfigurovať. Pokiaľ sa však v domácnosti nenachádza nikto, kto zariadeniam takto rozumie, je zrejme jedinou možnosťou zariadenie celkovo odpojiť.

New York Times poznamenal, že uľahčenie prepínania medzi dvoma alebo viacerými účtami môže náramne zvýšiť riziko nečakanej návštevy. Keď má teda obeť na svojom zariadení dajme tomu dva účty, bude sa musieť veľmi trápiť, aby odstránila votrelca, ktorý sa medzi nimi môže voľne pohybovať.

Momentálne najlepšou ochranou proti tomuto technologickému zenužívaniu je teda porozumenie fungovaniu smart home zariadení a v podstate všetkému ohľadom nich, čo by zrejme malo stačiť na “zneškodnenie” nechceného votrelca.