Snapdragon

Ako už určite mnohí viete, americký Qualcomm pracuje na ambicióznej novinke, s ktorou chce pritvrdiť v konkurenčnom súboji so spoločnosťou Intel. Očakávaný čipset sa zrejme bude volať Snapdragon 1000 a po novom o ňom vieme hneď niekoľko zaujímavých informácií.

V podstate pôjde o rozmernejšieho (20 x 15 mm namiesto 12 x 12 mm) generačného nástupcu za Snapdragon 850, ktorý by mal byť schopný poskytnúť citeľne vyšší výpočtový výkon. Podľa technologických kuloárov začne po príchode na spotrebiteľský trh súperiť s Core procesormi z Y a U série, píše ArsTechnica.

Rovnako sme sa po novom dozvedeli, že Snapdragon 1000 vyrobia prostredníctvom novej generácie architektúry spoločnosti ARM, ktorej hovorí Cortex-A76, pričom hodlajú použiť iba 7-nanometrový výrobný proces v mobilnom priemysle veľmi známej spoločnosti s názvom TSMC.

Čo sa týka medzigeneračného zlepšenia, novšia architektúra dokáže podľa dostupných informácií zabezpečiť až 35-percentný nárast výkonu. Pokročilý výrobný proces sa pre zmenu postará o lepší energetický manažment, čiže o nižšiu spotrebu.

Engadget spomína kombinovanú (CPU osamote vraj zožerie 6,5 W) spotrebu elektrickej energie o veľkosti 12 W vrátane interného označenia SDM1000, vďaka ktorému možno pomerne jednoducho vydedukovať, že dostane spomínaný spotrebiteľský názov – Snapdragon 1000. Ten ešte zatiaľ nebol oficiálne potvrdený.

Kedy k tomu dôjde, momentálne ani len netušíme. Zatiaľ bolo počuť iba o prvotných únikoch, takže si ešte nejaký ten mesiac určite počkáme.