Ak ti už niekedy rodičia, starí rodičia alebo partner povedali, že hranie hier je choroba, nemýlili sa. Do vnútornej klasifikácie chorôb sa to totiž rozhodla zaradiť svetová zdravotnícka organizácia.

Podľa ich definície je porucha správania spôsobená hraním hier definovaná v niekoľkých základných bodoch. Človek trpiaci touto poruchou má byť na hraní závislý, má mu venovať viac času aj na úkor iných činností a má v ňom pokračovať aj vtedy, keď sa objavia negatívne dôsledky.

To určite nepoteší mnohých ľudí, ktorí svoj voľný čas radi trávia práve hraním svojich obľúbených titulov. Pochopiteľne, nová „porucha“ si našla aj odporcov, ktorí kritizujú to, že jej definícia je príliš obšírna a z väčšej časti subjektívna. Každá hra má potenciál človeka ovplyvniť inak a pochopiteľne, nie každá hra je rovnaká, takže následky môžu a určite aj sú úplne iné.

Rovnaké zaradenie ako pri hazardných hrách

Svetová zdravotnícka organizácia dokonca hranie hier hádže do rovnakého koša s hraním hazardných hier. Podľa nich sa totiž v oboch prípadoch môžu objaviť známky závislosti či už v online alebo offline svete.

Jedným z ľudí, ktorí zariadenie tzv. „hernej poruchy“ kritizujú je aj doktor Vladimir Poznyak, ktorý pre CNN povedal: „Milióny hráčov z celého sveta touto poruchou netrpia, a to aj napriek tomu, že v mnohých prípadoch ide o vášnivých hráčov“.