Ako zo sci-fi: Vedci vedia umelou inteligenciou zistiť, či je za stenou človek

Odborníci z prestížnej univerzity zhotovili systém, ktorý im dokáže aj bez kamier prezradiť, či sa vo vedľajšej miestnosti nachádza niekto z mäsa a kostí.

Odborníci z prestížnej univerzity zhotovili systém, ktorý im dokáže aj bez kamier prezradiť, či sa vo vedľajšej miestnosti nachádza niekto z mäsa a kostí. Všetko, čo na to použili, je kombinácia neurónovej siete a elektronického zariadenia s rádiovými vlnami.

Celé to funguje tak, že umelá inteligencia využíva tieto zariadenia, aby vedela vďaka spomínaným vlnám rozpoznať a identifikovať, či je za stenou človek. Stačí len, aby vykonával fyzický pohyb, napríklad z jedného miesta na druhé, a následne ho zachytí pre naše oči neviditeľné rádio.

Najskôr ale prebehne dôkladná analýza vrátených vĺn a ak výsledok určitým spôsobom súvisí s niektorým zo vzorových príkladov, sofistikovaný AI systém RF-Pose znázorní zaznamenaný pohyb vo vedľajšej miestnosti priamo na displeji pred používateľom.

TIP REDAKCIE
Čaká nás vesmírne divadlo: Okolo Zeme preletí asteroid o veľkosti 1 km! Uvidíte ho aj voľným okom

Preto museli vedci z univerzity MIT ešte predtým, ako vôbec začali, naučiť neurónovú sieť, kedy ide o pohyb človeka a kedy zase nie, informuje Engadget. Využili na to ako zábery z kamier, tak aj záznamy odrazeného signálu od ľudských tiel, čo jej poskytlo priestor na nadobudnutie nevyhnutných vedomostí, bez akých by bola bezradná.

Aj v zdravotníctve

Tento parádny vynález má celkom veľký potenciál, pretože môže byť využitý hneď vo viacerých oblastiach našich dennodenných životov.

Tým najzaujímavejším je ale bez akýchkoľvek pochýb využitie v zdravotníctve, kde vie AI systém podať pomocnú ruku napríklad pri liečbe Parkinsonovej choroby či sklerózy multiplex, respektíve môže strážiť starších jedincov, ktorí trávia čas osamote. Ak by ich v takej chvíli náhodou zastihol tichý zabijak, infarkt, nemusí byť vďaka jeho pomoci hneď všetko stratené.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať