Medzinárodná vesmírna stanica (FOTO: NASA)

Nosná raketa Falcon 9 už onedlho vynesie na palubu Medzinárodnej vesmírnej stanice náklad, kde budú zásoby a vedecké materiály spolu s niečím, čo sa volá CIMON. Ide o vtipne vyzerajúceho inteligentného robotického asistenta, ktorý má za úlohu zjednodušiť život miestnym astronautom.

Robot Crew Interactive Mobile Companion (alebo aj CIMON) pripomína loptu s obrazovkou, kde je zobrazená jeho dynamicky sa meniaca digitálna tvár – obočie, oči, nos a ústa. Konštrukciu ale tvorí aj kamera, mikrofón vrátane 14 malých vrtuliek, vďaka čomu sa môže v priestoroch ISS pohybovať z jedného miesta na druhé. Stačí len, aby niekto z vesmírnej posádky zakričal jeho meno a on príde, píše The Verge.

Za zhotovením robota stojí gigant Airbus, pričom stojí za zmienku aj to, že ide o testovaciu prevádzku. Odborníkov totiž zaujíma odpoveď na otázku, ako vie astronautom takýto robotický asistent uľahčiť každodenný život na palube stanice. Pokiaľ sa teda postupom času osvedčí a každá jedna strana bude spokojná, do vesmíru môžu už onedlho vyraziť i ďalší asistenti.

Umelá inteligencia

Aby CIMON niečo také vôbec dokázal, museli mu najskôr poskytnúť prístup k neurónovej sieti. Bez toho by nevedel nadviazať plnohodnotnú interakciu s posádkou ISS a ani chápať požiadavky či veci okolo neho. Bol by tam jednoducho nanič.

Umelá inteligencia mu dokonca umožňuje, aby sa mohol zapájať do vedeckých experimentov. Nie však priamo. Vedcom vie napríklad odpovedať na otázky, ktoré s nimi určitým spôsobom súvisia. To im ušetrí celkom slušné množstvo času, pretože nemusia potrebné informácie manuálne hľadať.