Vraj spôsobí revolúciu: Čína postavila komín, z ktorého ide iba čistý vzduch

Dva palce hore.

1

Čína sa začína hýbať tým správnym smerom. Teda aspoň tak naznačuje iniciatíva jej vlády, ktorá sa rozhodla, že naleje celkom slušný obnos finančných prostriedkov do veľmi ambiciózneho projektu. Ide o netypický komín, z ktorého nevychádza dym, ale čerstvo filtrovaný vzduch.

Ako píše web Obnovitelne.cz, ide o sumu vo výške dva milióny amerických dolárov. Vďaka nej vznikla na území čínskeho mesta Si-an až 40 metrov vysoká stavba s jednou jedinou úlohou – zásobuje naše krehké životné prostredie čistým vzduchom. Tento unikátny filtračný systém nemá v týchto dňoch vo svete obdoby.

TIP REDAKCIE
Slúchadlá pre nenáročných: Tieto Bluetooth štuple teraz nestoja ani 8 €

Komín tak vie denne poskytnúť 5 až 8 miliónov metrov kubických odfiltrovaného vzduchu. Niečo také mu umožňuje sofistikovaný proces, v rámci ktorého využíva slnečné lúče. Tie dopadajú na spodnú časť priamo pod ním, kde umiestnili sklenú konštrukciu. Keď na ňu dopadnú, teplý vzduch začne stúpať až k otvoru, počas čoho prejde cez prítomné filtre.

Čína by vedela prostredníctvom šikovných filtračných systémov vyriešiť svoje problémy, ktorá sa točia okolo znečisteného životného prostredia vrátane pre zdravie nebezpečného vzduchu. Prvé testy naznačili, že im tento jedinečný komín môže pomôcť zredukovať znečistenie až takmer o 20 percent.