asus rog phone

Asus ROG Phone oficiálne: Smartfón pre pravých hráčov s perfektnými ovládačmi

Do nedávno vzniknutej kategórie hráčskych smartfónov pribudol nový reprezentant. Ak sa nemýlime, ide o v poradí štvrtý moderný smartfón, ktorý sa pýši výsostným zameraním na hráčov (mobilných hier). Asus ROG Phone bol predstavený dnes.

Do nedávno vzniknutej kategórie hráčskych smartfónov pribudol nový reprezentant. Ak sa nemýlime, ide o v poradí štvrtý moderný smartfón, ktorý sa pýši výsostným zameraním na hráčov (mobilných hier). Asus ROG Phone bol predstavený dnes.

Asus ROG Phone výrobca ukázal na podujatí Computex 2018 (Taiwan). Tak, ako konkurentov, ani Asus ROG Phone neprehliadnete vďaka členitejšiemu vzhľadu. Samozrejmosťou je maximálny možný výkon, ale tiež funkčné príslušenstvo a herné funkcie.

Začnime surovými číslami. Asus ROG Phone poháňa čipset Snapdragon 845 (GPU Adreno 630) s maximálnym možným taktom na úrovni 2,96 MHz. Asus tvrdí, že ide o najvýkonnejšie, resp. najrýchlejšie prevedenie sady Snapdragon 845.

Veľkorysá 8 GB kapacita operačnej pamäte môže byť spojená so 128512 GB interným úložiskom. Náročnejšie komponenty udrží pri živote akumulátor s kapacitou 4000 mAh. Výborne vyzerá displej. Dostaneme 6-palcovú uhlopriečku, rozlíšenie 2160 X 1080 pixelov, obnovovaciu frekvenciu 90 Hz, odozvu 1 ms a HDR technológiu. Pozor, ide o AMOLED obrazovku, nie LCD panel.

ASUS Rog Phone
ASUS Rog Phone

Spomenieme aj duálny fotoaparát. Hlavný senzor má rozlíšenie 12 Mpx a asistuje mu 8 Mpx sekundárny komponent. Vďaka nemu vytvoríte širokouhlé snímky v 120-stupňovom zornom poli.

Vysoké hodnotenia si pýta aj zvuk, ktorý je pri hraní hier taktiež veľmi dôležitý. Hi-res audio (24-bit/192KHz) je podporované kódovaním apt X pre bezdrôtový prenos. Majiteľov výkonných káblových slúchadiel poteší podpora pre DTS X. Smartfón má na prednej strane dva stereo reproduktory.

Asus ROG Phone

Čím si Asus ROG Phone vyslúžil titul hráčsky? Napríklad špeciálnou 3D architektúrou chladenia, ktorá dokáže vo veľmi malom priestore rovnomerne premiestniť vygenerované teplo. Ak smartfón uchopíte pevne v ruke, resp. stlačíte jeho boky (niečo ako Edge Sense od HTC), aktivujete herný režim X Mode.

ASUS Rog Phone
ASUS Rog Phone

X Mode nie je iba efektnou hračkou. Farby užívateľského prostredia sa razom prezlečú do agresívnej červenej. Režim automaticky optimalizuje výkon pre hranie hier. Takzvane zabije procesy na pozadí a pri prideľovaní kapacít operačnej pamäte uprednostní hry. Prioritné tiež bude dávkovanie dát cez WiFi či mobilné pripojenie.

TIP REDAKCIE
Novinka HONOR X7 je aktuálne dostupná na Slovensku za akciovú cenu 179 Eur!

Pomocou režimu X Mode tiež ovládate AeroActive Cooler. Špeciálne príslušenstvo funguje ako dodatočný chladiaci systém, akýsi kompaktný ventilátor. Ak rozmýšľate, ako sa pripája, odpoveď je zdanlivo jednoduchá – cez USB C.

ASUS Rog Phone
AeroActive Cooler

Tajomstvom je, že ASUS toto rozhranie umiestnil do bočnej strany. Hry sa väčšinou hrajú v režime na šírku, teda pri tejto orientácii je USB C konektor vlastne uložený veľmi prakticky. USB C ale AeroActive Cooler neobsadí. Príslušenstvo v spodnej strane obsahuje ďalší USB C konektor aj spolu s 3,5 mm jackom. Prekvapenie, ďalší USB C konektor sa nachádza na obvyklom mieste, v spodnej hrane (20W rýchle nabíjanie) aj spolu s 3,5 mm rozhraním.

AeroActive Cooler
ASUS Rog Phone

Smartfón tak môžete nabíjať a používať s káblovými slúchadlami aj počas toho, ako máte pripojený AeroActive Cooler. Asus v dynamickom prezentačnom videu (nižšie) ukazuje ďalšie príslušenstvo. Dok pre pripojenie k veľkej obrazovke, klávesnici a myši, fyzické herné ovládače alebo prenosný tzv. TwinView dok s ďalšou 6-palcovou obrazovkou a dodatočnou 6000 mAh batériou.

ASUS Rog Phone
ASUS Rog Phone

Ak hrávate napríklad v súčasnosti trendový PUBG Mobile, určite by ste ocenili ovládače, ktoré ASUS nazval AirTrigger. Dva ultrazvukové dotykové snímače sa nachádzajú na bočnej strane pri jej okrajoch. Ak smartfón pri hraní držíte v režime na šírku, na tieto miesta intuitívne smerujú ukazováky rúk.

Tlačidlá sú programovateľné, čiže im rozkážete akúkoľvek funkcionalitu, napr. mierenie, útočenie a tak podobne.

ASUS Rog Phone
ASUS Rog Phone

Asus na konferencii Computex 2018 nespomenul cenu smartfónu a ani príslušenstva. Ani nemusel. Do predaja príde niekedy v treťom štvrťroku a pri pohľade na parametre a prevedenie je jasné, že lacný nebude. Predpokladáme, že sa cena bude pohybovať niekde na úrovni dnešných bežných high-endov.

Každopádne je ale Asus ROG Phone pozornosti hodným zariadením a titul hráčsky mu patrí právom. Konkurenciu mu zatiaľ robí vlaňajší Razer Phone, Xiaomi Black Shark a ZTE Nubia Red Magic.