Apple dbá o naše zdravie: Watch budú vedieť sledovať symptómy Parkinsona

Skvelé vylepšenie.

1
Apple Watch senzor
Apple Watch senzor (FOTO Pexels)

Kalifornský gigant vybavil svoje inteligentné hodinky ďalšou veľmi užitočnou funkcionalitou. Tie Apple Watch, ktoré budú bežať na nedávno predstavenej verzii operačného systému watchOS, dokážu po novom sledovať dva známe symptómy Parkinsonovej choroby.

Niečo také im umožní kombinácia zabudovaných senzorov a čerstvo pridaného nástroja pre vývojárov softvéru. Takzvané Movement Disorder API poskytne všetko potrebné na to, aby tieto populárne smartwatch vedeli rozpoznať a neustále monitorovať príslušné chvenie ľudského tela vrátane dyskinézy, čo je vlastne vedľajší efekt liečby, píše 9to5mac.

Cieľ tohto kroku spoločnosti Apple spočíva v tom, aby odbremenili ľudí s chorobou od zapisovania detailov do denníkov a tiež od pravidelnej návštevy lekárov, kde musia v záujme hodnotenia závažnosti symptómov Parkinsona podstupovať diagnostické testy. Keď si teda svoje Watch aktualizujú na verziu watchOS 5, jedno aj druhé by malo byť minulosťou, pretože obe dokáže postupom času nahradiť táto nová funkcionalita.

Ďalšia vývojárska verzia

WatchOS 5 bude k dispozícii pre širokú verejnosť až niekedy počas nadchádzajúcej jesene. K funkcionalite sa teda zatiaľ dostanú iba vývojári. Aj tí si však musia počkať na druhú verziu vývojárskej verzie operačného systému pre inteligentné hodinky z dielne jabĺčka. Demo kód vrátane ukážkovej aplikácie momentálne nájdeme priamo na GitHube.