Toto všetko o tebe vie smartfón, ktorý nepustíš z ruky

Smartfóny sa stali neodlučiteľnou súčasťou našich životov. Ráno s nimi vstávame, chodíme s nimi na záchod, do školy, do práce, na nákupy a večer opäť spať.

Smartfóny sa stali neodlučiteľnou súčasťou našich životov. Ráno s nimi vstávame, chodíme s nimi na záchod, do školy, do práce, na nákupy a večer opäť spať. Väčšina z nás si pritom ani len neuvedomí, že ide o zariadenia, ktoré zaznamenávajú všetko, čo sa len dá. Čo telefón nezistí sám, domyslí si.

Nejde pritom o jednoduchý zber dát o tom, aké máte nainštalované aplikácie alebo na akej softvérovej verzii telefón beží. Práve naopak, dnešné smartfóny vytvárajú až strašidelne presný prehľad o tom, kde ste boli, ako dlho ste tam boli, kedy ste sa vrátili domov a teda aj kde bývate, koho poznáte, čo ste si odfotili a oveľa viac.

Foto: Pixabay

Funkcie, ktoré sú užitočné aj strašidelné zároveň

Čiara medzi užitočnou funkcionalitou a špehovaním používateľov je prekvapivo tenká. Stačí, aby ste chceli, povedzme, na Facebooku označiť, kde sa momentálne nachádzate a Facebook to pochopí tak, že mu dávate priestor sledovať všetky vaše aktivity. To isté platí o Google. Stačí, ak odkliknete jedno malé nastavenie a už v pravidelných intervaloch sleduje váš pohyb po svete.

Neveríte? Stačí sa pozrieť na časovú os v mapách Google. Som si istý, že bude až prekvapivo presná a schopná rozlíšiť to či ste boli v škole/práci, na prechádzke alebo v niektorom z vašich obľúbených podnikov.

Foto: Pixabay

Automatizované nástroje zberu informácií

Počet unikátnych informácií, ktoré telefóny odosielajú na rôzne servery je vysoký. Niektoré z nich poskytovateľom odovzdáme sami, iné telefón spracuje sám. Tak napríklad, pri nahraní spoločnej fotografie na Facebook podľa Wall Street Journal telefón odosiela celkom 53 unikátnych údajov, z ktorých len 15 generuje sám používateľ.

TIP REDAKCIE
Okamžité platby medzi bankami prichádzajú, prevod peňazí potrvá pár sekúnd

Aké údaje to sú, pýtaš sa? Medzi tie najhlavnejšie patrí identita ľudí, s ktorými máte fotku (Facebook to dokáže rozoznať na základe algoritmu), vaša poloha, Wi-Fi siete v okolí, rýchlosť internetového pripojenia, typ zariadenia a oveľa, oveľa viac.

TIP: Tu nájdete, ktoré informácie o vás má Facebook

Nahrávanie hlasu

Google okrem iného zaznamenáva aj váš hlas. Nebojte sa, nie je to pri každej príležitosti. Nahrávanie sa spustí vždy vtedy, keď sa Google niečo pýtate. Spoločnosť tvrdí, že tak robí preto, aby vám v budúcnosti lepšie porozumel. Všetky nahrávky preto nájdete vo svojom Google účte.

Foto: Pixabay

To, čo robia iné, menej známe aplikácie je však akousi záhadou. Je dosť možné, že robia niečo veľmi podobné a ani o tom nevieme. Pri prvom spustení si vypýtajú prístup k mikrofónu, ktorý v zhone potvrdíte a už vás majú.

Príkladom ako sa to nerobí sa stal hlasový asistent Amazon Alexa, ktorý bez vedomia používateľov nahral súkromnú konverzáciu, ktorú následne odoslal. To všetko bez toho, aby k tomu dostal jasný povel. Podľa Amazonu išlo o softvérovú chybu, ktorej sa aktívne venujú.

Dvojsečná zbraň

Zber informácií patrí medzi nevyhnutnú súčasť digitálneho života. Bez nich by prestali byť najužitočnejšie služby tak užitočné. Zároveň si je však dobré uvedomiť, že čiara medzi užitočným a škodlivým môže byť tenšia, než ste si mysleli.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať