Dve pizze za 10 000 bitcoinov: Prvý nákup za kryptomenu oslavuje 8. výročie!

Dnešný dátum, 22. máj je považovaný za deň Bitcoin pizze. Čo tým myslím, pýtaš sa? Presne pred ôsmimi rokmi totiž prebehla transakcia, ktorá v tomto roku nemá obdoby.

Dnešný dátum, 22. máj, je považovaný za deň Bitcoin pizze. Čo tým myslím, pýtaš sa? Presne pred ôsmimi rokmi totiž prebehla transakcia, ktorá v tomto roku nemá obdoby. Laszlo Hanyecz, programátor, ktorý sa stal jedným z prvých majiteľov kryptomeny Bitcoin, si totiž 22. mája 2010 kúpil jednu z prvých vecí za digitálnu menu.

Ak si o tomto naozaj zaujímavom príbehu ešte nepočul, je čas to napraviť, pretože dnes by mohol patriť medzi milionárov s celkom slušným majetkom. Presnejšie sa bavíme o 80 miliónoch dolároch. Laszlo si totiž v roku 2010 objednal dve pizze, za ktoré zaplatil slušných 10 000 bitcoinov. Slušné, že? Ide pritom o vôbec prvý zdokumentovaný nákup, počas ktorého boli ako platidlo použité digitálne mince.

Laszlo sa s jeho výhodnou transakciou pochválil na diskusnom fóre.

Hodnota jedného bitcoinu bola v tej dobe na neporovnateľne nižšej úrovni ako dnes. Desaťtisíc bitcoinov malo pred ôsmimi rokmi hodnotu približne 40 dolárov. Laszlo Hanyecz mal na účte tak obrovský počet bitcoinov aj vďaka tomu, že sa ako programátor sám podieľal na jeho vývoji. Celkom smutný príbeh, musím uznať.

TIP REDAKCIE
Ponuka hier v aplikácii Netflix sa rozrastá, pribudli ďalšie tituly

Bitcoin vtedy nemal takmer žiadnu hodnotu. Celý nápad nákupu pizze za digitálnu menu mi pripadal strašne zaujímavý,“ povedal Hanyecz. Na počesť Laszla vznikol účet na Twitteri, ktorý mu každý deň pripomína, akú hodnotu by dnes mali jeho dve pizze. Momentálne to je približne 83 miliónov dolárov.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať