Android P

Android P príde s funkcionalitou, ktorá tu mala byť už dávno

Operačný systém Android P by sme mali oficiálne spoznať v priebehu zajtrajšieho dňa.

Operačný systém Android P by sme mali oficiálne spoznať v priebehu zajtrajšieho dňa. Už je známych niekoľko vlastností, ktoré vo väčšine prípadov odhalili šikovní vývojári. To isté platí aj o najnovšej funkcionalite, ktorá prispeje k ochrane súkromia užívateľov.

Neznie to príliš dobre, no súčasné verzie OS Android dovoľujú aplikáciám sledovať vašu sieťovú aktivitu bez toho, aby ste im na to udelili povolenie. Samozrejme, v žiadnom prípade nedokážu rozpoznať obsah zdieľaných informácií a ani žiadne ďalšie presné údaje.

Dokážu ale sledovať akékoľvek prichádzajúce a odchádzajúce dátové spojenie, pričom zvládnu vyhodnotiť, k akému serveru putuje. Ak je ním napríklad server finančnej inštitúcie, je pravdepodobné, že momentálne používate aplikáciu svojej banky. Aplikácie môžu vidieť kedy a kde sa sieťová prevádzka uskutočnila.

Vývojári z XDA fóra odhalili, že Android P takémuto konaniu zabráni. Minimálne ho výrazne obmedzí. Vývojári detaily odhalili v zdrojovom kóde z Android Open Source Project, kde natrafili na zväzky, ktoré o novinke vypovedajú. Isté výnimky ale existovať budú. Zväčša budú patriť VPN aplikáciám a podobne zameraným službám.

android p
FOTO: XDA

V súčasnosti to zatiaľ vyzerá tak, že významné vylepšenie bude patriť iba operačnému systému Android P. Nie je jasné, či Google zavedie zmeny aj do starších verzii OS Android, napríklad prostredníctvom pravidelných mesačných bezpečnostných záplat. Skôr si myslíme, že nie.

Užívatelia tieto zmeny prakticky nemajú ako postrehnúť, keďže prebehnú na systémovej úrovni. Na spôsoby, akými smartfóny ich vlastníci používajú, nebudú mať vplyv.

Plný potenciál zmien sa ale aj tak prejaví až v roku 2019, kedy budú musieť byť všetky aplikácie kompatibilné s programovateľným rozhraním novej verzie OS Android, teda s API 28. Každopádne ale ide o veľmi veľký bod k dobru a súkromiu užívateľov.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať