Aj napriek tomu, že s malým tlačeným písmenom „g“ sa stretávame v živote dennodenne, niektorí z nás ho nedokážu rozoznať spomedzi ďalších troch zavádzajúcich možností. Prečo sa však na detailnosť tohto písmenka náš mozog nedokáže rozpomenúť?

Istotne ste sa už stretli s tým, že ste sa snažili rozpomenúť, ako vyzerá špecifické logo určitej značky, ktorú dôverne poznáte, no nedokázali ste si vybaviť jeho presné detaily. Aj napriek tomu, že sa s určitými vecami stretávame viac než často, detaily sú nám neznáme. Za všetko môže to, že si tieto veci náš mozog pamätá len podľa farby či veľkosti, pretože predmetu, značke alebo obrázku nevenujeme dostatočnú pozornosť.

Zdroj: Johns Hopkins University/ Daily Mail

Takýto istý problém majú ľudia aj s rozpoznaním tlačeného písmena „g“. Aj keď sa s týmto písmenom stretávame na mnohých miestach, ako sú napríklad e-maily či knihy a videli sme ho už nespočetnekrát, niektorí z nás sa nevedia rozpamätať, ako presne vyzerá. „Myslíme si, že ak sa naň pozeráme dostatočne, hlavne keď čítame a venujeme pozornosť tomu, aký má tvar, vedeli by sme, ako toto písmenko vyzerá. Naše výsledky však ukazujú, že tomu nie je vždy tak,“ uviedol autor štúdie, profesor Michael McCloskey.

Detaily si nevieme vybaviť preto, lebo tento typ „g“ poznáme len v tlačenej forme

Profesor pokračoval a ako dôvod, prečo nevieme ako presne vyzerá toto písmeno uviedol, že sme sa ho nikdy neučili písať. Ak sme sa ho teda nikdy nenaučili písať, ako sme sa naučili naše klasické „g“ s nedokončenou slučkou naspodku, nedokážeme si presne vybaviť jeho tvar. Poznáme teda až 2 typy písmena „g“.

TIP REDAKCIE
Nebezpečné: Ľudia začali posilňovať svoju kreativitu elektrickými šokmi do mozgu

Tím, ktorý viedol štúdiu, vyzval 38 dospelých ľudí, aby napísali 2 typy tohto písmena, no ukázalo sa, že správne to dokázal len jeden z nich. Ak ťa však zaujíma, ktoré zo štyroch možných písmen je správne, je to písmeno vpravo hore.