AI umela inteligencia robot buducnost rozkazy slusnost

Roboti blízkej budúcnosti budú reagovať len na rozkazy. Sme pripravení správať sa k nim nevrlo?

Umelá inteligencia nás bude v budúcnosti obklopovať omnoho viac, než je tomu dnes.

Umelá inteligencia nás bude v budúcnosti obklopovať omnoho viac, než je tomu dnes. Zakomponovaná bude do mnohých zariadení. V budúcnosti ju bude možné nájsť aj v robotických čašníkoch či iných robotoch, ktorí nám budú uľahčovať život.

Ľudia majú tendenciu zhovárať sa s druhými ľuďmi slušne. Používajú slová ako “prosím” alebo “ďakujem” a nezaobídu sa ani bez fráz, ktoré bezprostredne značia slušnosť. Oficiálny a spisovný jazyk nám na verejnosti nie je ničím cudzím a používame ho bežne, či už v práci, v škole alebo v rôznych podnikoch. Čo sa však stane, ak nám do tohto prostredia vtrhnú roboti?

Výskumníci z univerzity v Colorade vykonali experiment, ktorý zahŕňal človeka a robota. Robot bol však naprogramovaný tak, že nedokázal s človekom viesť zdvorilý rozhovor. Takto naprogramovaný robot dokázal spracovať len príkazy. Výskumníci vytvorili teda scénu, v ktorej si človek objednával vodu od robotického čašníka s jednoducho naprogramovanou AI. Rozhovor sa uberal len jedným smerom. Pokiaľ si človek pýtal svoju objednávku zdvorilo a za pomoci slušných fráz, robot mu nerozumel. Jeho objednávku síce akceptoval, no pýtal sa na ňu znova. Rozhovor takto pokračoval naďalej, až pokiaľ človek, ktorý sa zhováral s umelou inteligenciou pochopil, že musí vysloviť rozkaz.

TIP REDAKCIE
Xiaomi mieri vysoko: chystá tri nové tablety, chce konkurovať Apple!

Experiment bol akousi prípravou na blízku budúcnosť

Podstatou celého experimentu bolo to, že aj keď komunikujeme s robotom, ktorý prakticky vôbec nežije a nie je osobnosťou, správame sa k nemu slušne ako ku skutočnému človeku. Na druhej strane, takéto správanie akceptujú len umelé inteligencie od Apple, Amazonu či Google. Ak sa Siri alebo Alexy na niečo slušne opýtate, porozumie vám. Náklady na vývoj takéhoto systému sú však príliš vysoké, a tak by sme sa v budúcnosti mohli častejšie stretávať s umelou inteligenciou od iných spoločností, ktorá bude počúvať len na rozkazy.

Je veľmi pravdepodobné, že o pár rokov sa budeme s AI zhovárať viac ako s ľuďmi. Je ale dobré, že robota berieme ako služobníka a chrlíme okolo seba rozkazy? Je možné, že nás takéto správanie poznačí v našom osobnom živote?

Total
5
Zdieľaní