Najnovšia optická ilúzia mätie tisíce ľudí: Jasne viditeľné farby po pár sekundách úplne zmiznú

Realita môže byť oveľa farebnejšia. Pozri sa, ako ti zmiznú farby pred očami.

7

Najnovšia optická ilúzia mätie hlavy tisícom ľudí po celom internete. Farebná machuľa totiž po pár sekundách úplne zmizne, čo mnohých prinútilo zamyslieť sa nad tým, čo je skutočné a čo nie.

Ilúzia sa objavila na Reddite, no jej verzie ľudia poznajú minimálne už od roku 1804. Bol to totiž rok, keď filozof Ignaz Paul Vital Troxler opísal, ako môže obraz zmiznúť ak naň budete hľadieť dosť dlhú dobu. Keď som to skúsil, obrázok sa mi stratil takmer okamžite, späť sa vrátil až keď som oči upriamil na iné miesto.

Mozog vypína to, čo sa nemení

Dôvod, prečo táto optická ilúzia funguje je zaujímavý. Ako Derek Arnold, profesor psychológie na University of Queensland povedal, mozog prestane dávať pozor na vizuálne podnety, ktoré sa nemenia. Mozgu stačí, ak sa na mieste, na ktoré sa pozeráme niečo deje, ak cezeň niečo prejde alebo sa v ňom niečo zmení. Stačí aj to, ak zmeníme miesto, na ktoré sa pozeráme. Ak sa však nič nemení, mozog jednoducho prestane dávať pozor a v prípade „novej“ optickej ilúzie doslova vypne farby.

Susana Martinez-Conde, profesorka v SUNY Downstate Medical Centre a autorka knihy Champions of Illusions porovnáva tento efekt noseniu ponožiek. Keď si ich ráno obliekate, jasne cítite, že ich máte na sebe, čo sa však mení počas dne, keď na to, že ich máte, úplne zabudnete.

This picture will fade away if you stare at it (may take a minute) from r/woahdude

Dôvod, prečo svet okolo nás nezmizne aj keď sa zahľadíme na nehybnú scénu je fakt, že sa naše oči hýbu, aj keď len mikroskopicky. „Ak sa pozriete na obraz a študujete, ako je namaľovaný, farby mu ostanú. Ak sa však sústredíte a očami nehýbete, farby pomaly ale isto zmiznú,“ vysvetľuje Martinez-Conde.

Niektorí na obraz budú musieť pozerať až do 45 sekúnd, iným farby zmiznú rýchlejšie. Tak čo, zmizli farby aj vám?