Chceš prestať piť alkohol? Toto zariadenie dokáže vycítiť jeho prítomnosť

Vynálezom výskumníkov na UCSD je implantát, biosenzor, veľký asi 1 milimeter kubický. Je navrhnutý na to, aby dokázal monitorovať hladinu alkoholu v krvi. Slúžiť môže hlavne pri zbavovaní sa závislosti na alkohole.

Alkoholizmus je náročný stav, ktorý si ročne vyžiada niekoľko tisícov obetí. Nový vynález z rúk výskumníkov z UCSD veľký len 1 milimeter kubický však môže výrazne pomôcť s bojom proti zákernému alkoholu. Je navrhnutý tak, aby dokázal monitorovať hladinu alkoholu v krvi. 

Alkohol je spojený hneď s niekoľkými udalosťami ľudského života. Či už ide o oslavu, rande alebo sledovanie futbalu v televízii, alkohol je akýmsi sprievodcom tohto všetkého. Omamné nápoje však majú jednu zlú vlastnosť –  dokážu byť veľmi návykové. Pre ľudí závislých na alkohole je ťažké prestať piť, aj keď to skutočne chcú. Implantát by teda mohol pomôcť ľuďom zostať triezvymi.

Zdroj: Futurism/ UC San Diego Jacobs School of Engineering

Ako senzor funguje ?

Implantát sa vloží pod pokožku osoby s tým, že nie je potrebná žiadna operácia. Ak sa následne osoba napije alkoholického nápoja, senzor pokryje enzým vytvárajúci chemický produkt, ktorý vyšle elektrický signál do smart-hodiniek alebo iného gadgetu. Ten už môže monitorovať človek sám, poprípade sa údaje odošlú aj do zariadenia, ktoré dohliada nad odvykacou kúrou.

Vynález je však v počiatočnom štádiu vývoja. Technológia bude testovaná zatiaľ len na zvieratách a neskôr aj na ľuďoch. Ako by však mohla pomôcť závislým? K tomu, aby pacienti úspešne prekonali závislosť, je potrebné, aby profesionáli merali hladinu alkoholu v ich krvi dychovými skúškami či krvnými testami. Vedci veria, že ich vynález zdokonalí tieto možnosti.

TIP REDAKCIE
Ďalší veľký úspech NASA: Vedcom sa podarilo vypestovať rastliny z mesačného prachu!

Na rozdiel od bežných sledovacích metód je senzor doslovne vo vnútri vášho tela. Ľudia, ktorí sa do odvykacieho zariadenia prihlásia a dobrovoľne s implantátom súhlasia, môžu raz a navždy s alkoholom skoncovať. Čo však s ľuďmi, ako sú kriminálnici, ktorí sa na takéto miesto dostanú pretože je to od nich vyžadované? Žiadať od nich aby podstúpili dychovú skúšku je jedna vec, no implantovať do nich senzor aby sa vyhli väzeniu zas iná.

Budúcnosť monitorovania nášho zdravia a s ním spojených látok je ešte len na začiatku. Aj takéto malé zariadenie môže pomôcť v boji zákerným dôsledkom či už alkoholu alebo iných návykových látok. Či je však etické ho niekomu nútiť je však už na úplne inú debatu.