Facebook chcel zájsť ešte ďalej: Od nemocníc žiadal informácie o pacientoch!

Facebook mal zálusk na najcitlivejšie údaje.

2
facebook
Šéf sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg FOTO: CNET

Facebook posledných pár týždňov čelí azda najtvrdšej kritike za svoju existenciu. Najnovším kúskom puzzle, ktorý na povrch vyplával až po zdĺhavom vypočúvaní šéfa sociálnej siete americkým kongresom, je informácia týkajúca sa azda najcitlivejších informácií.

Spoločnosť totiž chcela získať prístup k informáciám z nemocníc, ktoré mala podľa dostupných informácií najskôr anonymizovať a neskôr poprepájať so svojou službou. Cieľom získania takýchto dát mala byť snaha radiť nemocniciam, ktorí pacienti budú potrebovať rozšírenú starostlivosť.

TIP REDAKCIE
Zuckerberg: Zbierame dáta aj o ľuďoch, ktorí na Facebooku nikdy nemali účet

Pre niektorých je síce fakt, že Facebook chcel pracovať s anonymizovanými údajmi dostatočný, pre iných je to výrazné prekročenie hraníc, ktoré by prekračované v žiadnom prípade nemali byť.

Projekt stopli len minulý mesiac

Facebook sa mal podľa hovorcu spoločnosti spojiť s lídrami na poli medicíny, ako napríklad American College of Cardiology či Standford University of Medicine. Cieľom prípadnej spolupráce malo byť analyzovanie informácií pacientovnásledný výskum toho, ako by takýmto ľuďom firma mohla pomôcť. Facebook si je vedomý, že disponuje obrovským počtom zaujímavých ukazateľov, ktoré by v kombinácii s nemocničnými záznamami mohli odhaliť prípadné ochorenia skôr, ako by bolo neskoro.

TIP REDAKCIE
Facebook za poplatok a bez reklám. Nemysliteľné sa môže stať skutočnosťou

Tak či onak, Facebook od tejto iniciatívy po najnovšom škandále so spoločnosťou Cambridge Analytica odstúpil. Projekt mal byť vo fáze plánovania, takže nedošlo k zberu ani analyzovaniu dát.

Je pekné, že Facebook od takto kontroverzného ťahu ustúpil, stále je tu však otázka, aké ďalšie projekty má najväčšia sociálna sieť rozbehnuté.