amd cip

AMD sa údajne pripravuje na nové 7nm procesory a grafické karty!

Intel nedávno svojim investorom oznámil, že jeho 10-nanometrové čipy nezazrú svetlo sveta najskôr do roku 2019.

Intel nedávno svojim investorom oznámil, že jeho čipy vyrobené 10nm technológiou nezazrú svetlo sveta najskôr do roku 2019. Do tej doby však môže byť jeden z najpopulárnejších výrobcov čipov prekonaný svojim starým známym rivalom.

Spoločnosť AMD totiž investorom odkázala, že práve testuje svoje “nadčasové” procesory Zen 2, ktoré by mali byť vyrobené 7 nm technológiou. Výrobca čipov dokonca testuje aj nové grafické karty Radeon Instinct, ktoré budú taktiež využívať benefity 7 nm výrobnej technológie Vega.

Zaujímavé rozhodnutie

Generálna riaditeľka spoločnosti AMD, Dr. Lisa Su, tvrdí, že GPU budú vyrábané taiwanskou spoločnosťou TSMC, no na výrobu procesorov a iných produktov údajne využije služieb firmy GlobalFoundries.

Spoločnosť TSMC údajne v preteku za vývojom technológie, ktorá bude používať extrémnu ultrafialovú litografiu radšej ako viditeľné svetlo vlnovej dĺžky, vedie. Fakt, že AMD bude pre svoje GPU využívať radšej služieb TSMC než GlobalFoundries je celkom zarážajúci, keďže sa samotný AMD od GF oddelil “iba” 9 rokov dozadu.

amd
FOTO: Wccftech

AMD predbieha Intel?

Pokiaľ AMD v blízkej dobe učiní všetky správne kroky, môže Intelu nadeliť peknú ťarchu starostí, keďže ten sa chystá do roku 2019 predstaviť len 10 nm výrobnú technológiu. Na svoju obranu však Intel povedal, že jeho 10 nm technológia je „o generáciu vpred“ pred 10 nm technológiou ostatných spoločností. Ak by aj bolo toto tvrdenie pravdivé, 7 nm a 10 nm výrobná technológia nie je zrovna malý rozdiel.

[irp posts=”29155″ name=”Kvalita konštrukcie vozidla Tesla Model 3 stúpla. Výrobca ju porovnáva s Nemcami”]

AMD zatiaľ nepotvrdil, či 7 nm výrobná technológia, ktorú používa pre strojové učenie, niekedy dorazí aj do hráčskych grafických kariet. Podľa všetkého by sa tak stať isto malo a celá integrácia novej technológie do hráčskych GPU by mala byť len otázkou času.

AMD “znova v hre”

Po nejakom čase je však AMD konečne na správnej ceste, keďže dokázal za prvý štvrťrok tohto roku obdržať zisk vo výške až 81 miliónov USD (67 miliónov eur), čo je oproti 33 miliónovej strate v prvom štvrťroku 2017 naozaj obrovský nárast.

Total
1
Zdieľaní