Lacný ako kamión, rýchly ako lietadlo: Nový dopravný systém spustí revolúciu

Nadčasový vlak, ktorému hovoríme Hyperloop, nebude iba pre ľudí.

Nadčasový vlak, ktorému hovoríme Hyperloop, nebude iba pre ľudí. Nový dopravný systém je totiž určený na to, aby zabezpečil lacnú, no zároveň rýchlu dopravu tovaru z jedného kúta sveta na druhý. Ak sa stane realitou, globálna logistika naberie nový rozmer.

Za týmto naozaj ambicióznym projektom stoja dve pomerne známe spoločnosti. Jedna sa volá Virgin Hyperloop One a tá druhá zase DP World, čo znamená, že ide o jedného z najväčších prevádzkovateľov prístavov na svete, informuje Electrek.

Spolupráca si vytýčila za cieľ vybudovať globálnu sieť technologicky pokročilého dopravného systému s názvom DP World Cargospeed, ktorý by mal vynikať tým, že bude lacný zhruba ako kamión, no rýchly asi ako lietadlo. Tovar však nebude prenášať z jedného miesta na druhé vozidlo na kolesách a ani nič, čo vie lietať v oblakoch.

TIP REDAKCIE
Sony má okrem konzoly PS5 problém aj s fotoaparátmi. Dôvod je asi každému jasný

Levitácia

Pohonnú technológiu zabezpečia odborníci z Virgin Hyperloop One, z čoho možno pomerne jednoducho vydedukovať, že budeme mať česť s riešením, aké jedného dňa poženie i alternatívu pre pasažierov z mäsa a kostí. Samotnú prepravu tu teda zabezpečia špeciálne prepravné kapsule, ktoré sa majú doslova vznášať nad pokročilou koľajnicovou dráhou z magnetu.

Takzvaná levitácia otvorí dvere vysoko-rýchlostnej preprave, pretože v kombinácii s podtlakovým tunelom umožní realizovať pohyb o rýchlosti až cez 1 000 kilometrov za hodinu. To, čo by za bežných okolností trvalo dopravnému lietadlu 23 hodín, zvládne táto alternatíva za 16.

“Cestovanie pri rýchlosti 1 000 km/h vďaka technológii od Virgin Hyperloop One otvorí DP World Cargospeed dvere transportu vysoko-prioritného, na čas citlivého tovaru, vrátane čerstvého jedla, liekov, elektroniky a veľa iného,” prezradil logistický expert, spoločnosť DP World. Kedy však hodlajú premeniť tento projekt na realitu, momentálne nevieme.

Total
8
Zdieľaní
Total
8
Zdieľať