Čínska polícia: Okuliare s rozpoznávaním tvárí majú úspech, nasadíme ich viac

Čína rozšíri využívanie okuliarov budúcnosti.

1
okuliare
© China News Service/The Wall Street Journal

Možno si už postrehol informáciu o tom, že čínska polícia testovala slnečné okuliare so vstavaným systémom pre rozpoznávanie ľudí. Ich cieľom bolo chytiť ľudí, po ktorých polícia pátra alebo ľudí, ktorí cestujú s falošnými dokumentami.

Podľa všetkého mal pilotný program veľký úspech, Čína sa totiž rozhodla, že okuliarov nakúpi viac. Téme sa venoval serve Reuters.

Ochrana prezidenta pred nežiadanými ľuďmi

Polícia slnečné okuliare využívala pre kontrolu cestujúcich, ako aj poznávacích značiek vozidiel. Čínska vláda disponuje zoznamom ľudí, ktorí majú zakázaný vstup na parlamentné stretnutie, ktoré bolo pre krajinu v uplynulých týždňoch veľmi dôležité. Krajina si odhlasovala, že prezident Si Ťin-pching môže vládnuť neobmedzene dlho, nie len dve volebné obdobia ako tomu bolo doteraz. Na zozname sa pritom nenachádzajú len kriminálnici, ale aj novinári, politickí disidenti a aktivisti za ľudské práva.

Okuliare boli doteraz využívané len na vlakových staniciach v meste Čeng-čou. Vďaka nim mala polícia odchytiť celkom 7 hľadaných osôb a 26 cestujúcich s falšovanými dokumentami.

Samotná súprava sa ovláda cez mobilné zariadenie a stojí 512 eur. V prípade okuliarov s technológiou rozpoznávania tvári je cena o niečo vyššia.