Samsung vs. Apple: Kto bol počas prázdninovej sezóny roku 2017 lepší?

Je zbytočné premlčať fakt, že predaj smartfónov bol počas prázdninovej sezóny 2017 pomalý, no práve to hralo do kariet spoločnosti Apple, ktorá zosadila Samsung z prvej priečky na trhu.

Predajom smartfónov sa počas minulého leta príliš nedarilo. Práve to nahralo do kariet spoločnosti Apple, ktorá zosadila Samsung z prvej priečky na trhu.

Je to tak, Apple je na samom vrchu napriek tomu, že predaj iPhone zariadení počas prázdnin klesol a iPhone X nebol až tak úspešný, ako firma z Cupertina dúfala, že bude.

iPhone X. Foto: Lukáš Zachar

Samsung sa počas prázdnin veľmi nečinil

Výrobcovia smartfónov počas minuloročných prázdnin vyrobili približne 403,5 milióna zariadení, čo je v porovnaní so 430,7 miliónmi zariadení vyrobených v roku 2016 o dosť menej. Samsung, ktorý sa zvyčajne nachádza na vrchu rebríčka, vyrobil v posledných mesiacoch minulého roku 74,1 milióna telefónov, čo je až 4,4-percentný pokles z roku predtým.

Zistenia spoločnosti IDC neboli nijak obzvlášť zaujímavé. V správe zo štvrtého štvrťroka uplyunulého roka Samsung objasnil fakt, že aj jeho prevádzkový zisk počas tohto obdobia klesol.

Manažér výskumu mobilných telefónov spoločnosti IDC, Anthony Scarsella, uviedol, že ľudia mohli vidieť Galaxy S8, Note 8 a iPhone X “viac ako luxus, než ako nutnosť”. Ďalej uviedol: “Aj keď sme videli zopár nových full-screen displejov, pokročilú biometriu a vylepšenú umelú inteligenciu, tak vyššie ceny za tieto veci môžu mať väčšiu váhu než výhody, ktoré nám prinesie najnovšie a najlepšie zariadenie, ktoré držíme ruke.”

Spoločnosť naďalej tvrdí, že zosadením Samsungu z prvého miesta Apple dokázal, že “viacej modelov za rôzne ceny je dobrý spôsob, ako prilákať ľudí k iOS”.

Samsung Galaxy Note 8
Samsung Galaxy Note 8. Foto: Lukáš Zachar

Za celý rok 2017 však stále dominuje Samsung

Samsung však stále ostáva na prvej priečke rebríčka predaných smartfónov za celý rok 2017 s 317,3 miliónmi predaných smartfónov, čo je o 1,9 % viac oproti roku 2016. Druhé miesto patrí Apple s 215,8 miliónmi predaných smartfónov, nasledujúc spoločnosťou Huawei (153,1 milióna smartfónov), Oppo (111,8 milióna smartfónov) a Xiaomi (92,4 milióna smartfónov).