Fitbit Ionic

Vyskúšal som smartwatch Fitbit Ionic a už si bez nich neviem predstaviť deň

Produkt s názvom Ionic reprezentuje prvý pokus americkej spoločnosti Fitbit preraziť aj v segmente takzvaných inteligentných hodiniek. Jej portfólio donedávna tvorili iba jednoduchšie fitness gadgety, ako sú napríklad inteligentné náramky, no po novom sa veci tak trošku zmenili. 

A ja musím po niekoľkých dňoch testovania uznať, že k lepšiemu, pretože Fitbit Ionic predsa len majú svoje čaro. Nie je to iba model do počtu, ale niečo, na čom si zgustnú aj tí najnáročnejších milovníci moderných technológií. Vo výbave tu totiž nájdete asi všetko, čo by ste čakali od každých poriadnych smartwatch s poriadnou cenovkou.

Tým mám na mysli ako vlastnú GPS anténu, tak aj kvalitný optický snímač srdcového tepu, vlastné úložisko na počúvanie offline hudby, schopný operačný systém a tiež poriadnu výdrž na jedno nabitie. Toto všetko ponúka minuloročná novinka na naše zápästia, ktorá nesie značku Fitbit. A najlepšie na tom celom je, že tu to ani zďaleka nekončí.

Fitbit Ionic (FOTO Marek Urban)

Ukážková ergonómia

Keď som hodinky vytiahol z pekného balenia, ihneď mi bolo jasné, že budem mať čo dočinenia so špičkovou ergonómiou. A vďaka nadobudnutým skúsenostiam to môžem teraz iba potvrdiť, pretože keď si na ne po 2 – 3 dňoch zvyknete, tak ich prestanete vnímať. Osobne nenosievam na zápästí žiadne zariadenia, pretože mi tam zavadzajú, no s týmto diskrétnym kúskom môžem dokonca i spávať.

Konštrukcia Fitbit Ionic pozostáva z ľahučkého leteckého hliníku (séria 6000), zvládne ponor v hĺbke až 50 metrov pod hladinou a je vytvarovaná tak, aby čo najmenej zavadzala a zároveň aj tak, aby vás počas nosenia nikde nič nerezalo, ani netlačilo, nech už robíte čokoľvek. Či už teda bicyklujete, cvičíte vo fitness alebo plávate v bazéne, môžete si byť istí, že budete mať k dispozícii perfektný komfort.

Treba však dať do pozornosti fakt, že kvôli tomu trpí samotné vizuálne prevedenie. Miesto okrúhleho ciferníka s mohutnými rozmermi je totiž k dispozícii iba hranatá alternatíva s dizajnom, aký má od klasiky na kilometre ďaleko. Hodinky môžu niekomu pripomínať digitálne kúsky od japonského giganta Casio z 90. rokov.

Fitbit Ionic (FOTO Marek Urban)

Futuristický nádych Ionic nie je jednoducho pre každého. Očiam moderných používateľov ale bez akýchkoľvek pochýb ulahodí. Mne osobne sa dokonca páčia viac ako pre niekoho možno štýlovejšie Gear Sport z dielne juhokórejského Samsungu. Priemyselný dizajn je priemyselný dizajn.

Remienky nájdete v základnom balení až dva, oba sú však rovnaké a pozostávajú z takzvaného elastoméru. Čo sa týka mechanizmu na ich pripájanie či odpájanie, tak pri tom som zostal doslova zaskočený. Remienok oddelíte od hlavnej časti v priebehu sekundy, pretože stačí stlačiť iba jedno malinké tlačidlo, ktoré nájdete na kraji vnútornej strany hodiniek.

FOTO Marek Urban
FOTO Marek Urban

GPS aj vlastný systém

Fitbit Ionic tvorí bohatá paleta špičkového hardvéru, vďaka čomu vedia poskytnúť svojim používateľom nadštandardne presné informácie. V útrobách kovovej konštrukcie nájdete až sedem rôznych senzorov (3-osí gyroskop, 3-osí akcelerometer, altimeter) vrátane GPS antény, úložiska pre hudbu, NFC čipu na realizáciu bezkontaktných platieb (u nás ale zatiaľ nie) a na jej vrchnej časti zase jemný (348 x 250 pixelov), hranatý a dotykový displej o veľkosti 1,42-palca, na ktorý je radosť pozerať. Jeho úroveň jasu je dokonca riadená prítomným svetelným senzorom, takže keď zmeníte lokalitu, netreba ho zakaždým manuálne upravovať.

Chýbala mi tu však čoraz populárnejšia AMOLED technológia, na tú svietiacu čiernu prítomného LCD panelu sa jednoducho nedá pozerať. Rovnako by z toho výrobca vedel vyťažiť dlhšiu výdrž akumulátora, pretože keď je na obrazovke čierna farba, všetky príslušné pixely sú v danej chvíli vypnuté. Nevadí, snáď sa dočkáme pri ďalšej generácii.

Fitbit Ionic (FOTO Marek Urban)

Fitbit na jedno jediné nabitie batérie sľubuje až 5-dňovú výdrž, čo je pravda, ale len vtedy, ak zariadeniu nedávate príliš zabrať. Keď ponecháte aktivované neustále sledovanie srdcového tepu, ktoré bude fungovať 24 hodín denne, sedem dni v týždni, a máte ešte aj úchylku na upozornenia, tak v takom prípade treba odpočítať zhruba jeden až jeden a pol dňa. To je však stále viac, ako zvláda priemerná konkurencia.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Ďalšia vlna podvodných SMS. Týka sa to všetkých ľudí, takto vyzerajú!

Najviac šťavy žerie aktívna GPS anténa, čo je logické. Keď som ju zrovna nepoužíval, napríklad pri plávaní, z batérie mi po pol hodine aktivity neubudlo ani jedno percento. Keby ju ponecháte zapnutú, zariadenie by malo vydržať fungovať asi 10 hodín. Samotné nabíjanie prebieha cez šikovný magnetický port na zadnej strane.

Integrovaná GPS anténa, Bluetooth a približne 2,5 GB interné úložisko vám poskytnú príležitosť ísť si zabehať aj bez toho, aby ste so sebou museli brať smartfón. Chýbala mi tu iba podpora pre aplikáciu Spotify. Na pracne skopírovanie hudby do hodiniek musíte použiť počítač vrátane aplikácie pre smartfóny a všetko, čo potrebujete na pripojenie bezdrôtových slúchadiel, nájdete priamo v hlavných nastaveniach Fitbit Ionic, ktoré sú poháňané vlastným operačným systémom s intuitívnym používateľským prostredím.

Fitbit Ionic (FOTO Marek Urban)

Fitbit OS by som mohol prirovnať k Android Wear alebo k Tizen OS, a to ako z vizuálneho, tak aj z toho funkčného uhla pohľadu. Všetky tri systémy sú si dosť podobné – možno do nich inštalovať dodatočné aplikácie, môžete meniť digitálne ciferníky, ukážu vám bohaté notifikácie z mobilného telefónu a majú pre vás pripravené slušnú kôpku informácií o zrealizovaných pohybových aktivitách.

Prvotné spojenie smartwatch so smartfónom prebieha maximálne jednoducho, pretože nie je od vás vyžadované žiadne manuálne párovanie a ani nič podobné. Jediné, čo musíte spraviť, je stiahnuť a nainštalovať originálnu aplikáciu z Google Play Store alebo App Store. Keď tak spravíte a následne zapnete Bluetooth, o všetko ostatné sa už postará tento veľmi šikovný softvér.

Aplikácia Fitbit

Aplikácia pre smartfóny pracuje, podobne ako iné fitness kúsky, s nazbieranými dátami, z ktorých potom vytvára prehľadné grafy, aby sme nadobudli pohľad na naše uplynulé športové výkony. Vďaka tomu ich možno porovnávať priamo na jednom mieste.

Hodinky zvládnu prostredníctvom základnej funkcionality (viete si inštalovať aplikácie od tretej strany, napríklad takú Stravu) monitorovať beh, bicykel, plávanie, beh na páse (bez štipky srandy), zdvíhanie závaží, workout a poradia si dokonca aj s kruhovým tréningom. Pri každom jednom type aktivity sú brané do úvahy špecifické typy informácií, aby tak bol dosiahnutý čo najpresnejší výsledok.

Rovnako im nechýba ani automatická detekcia aktivity, po čom ponúknu spustenie monitorovania a zaznamenávania pohybu. Keď sú dáta nazbierané, pri najvhodnejšej príležitosti poputujú cez Bluetooth do smartfónu, kde budú v aplikácii Fitbit využité na spracovanie spomínaných výsledkov, aj v podobe grafov.

Aplikácia Fitbit

Medzi dátami, ktoré Ionic zbierajú, nájdete počet prejdených krokov, prejdenú vzdialenosť, spálené kalórie, celkovú dĺžku pohybovej aktivity, srdcový tep a aj počet prejdených schodov. Taktiež zvládajú monitorovať priebeh spánku, vďaka čomu máte k dispozícii čas, ktorý ste strávili v každej jednej fáze. Popri srdcovom tepe sú zobrazované aj jednotlivé zóny – odpočívanie, pálenie tukov a viacero ďalších. Je tu teda k dispozícii asi všetko, na čom pri tomto type elektronického produktu záleží.

Hodinky navyše môžu fungovať aj ako osobný tréner, a to prostredníctvom funkcionality Coach.

Vyberiete si tréning (sú tri) a na displeji smartwatch uvidíte, aký cvik máte momentálne vykonávať. Po uplynutí času dostanete chvíľu na vydýchanie a potom vás čaká ďalší, ďalší a ešte ďalší. Nie, nie je to ako so živým trénerom, no ten základ, čiže vedenie počas cvičenia, Fitbit Ionic zvládajú na jednotku s hviezdičkou. Človek dokonca nemusí ovládať ani anglický jazyk, pretože sú k dispozícii aj krátke animácie, ktoré sa obmieňajú podľa aktuálnych inštrukcií.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať