Renomovaná technologická spoločnosť ARM zaoberajúca sa vývojom a výrobou polovodičových komponentov predstavila svetu novú technológiu zvanú iSIM. Tá sa líši od už známej a stále takmer nerozšírenej eSIM technológie.

V súčasnosti musíme do mobilných zariadení stále vkladať malé pozlátené čipy, SIM karty, ktoré nám sprístupnia mobilnú konektivitu a služby operátorov. Z užívateľského hľadiska nejde o veľkú komplikáciu.

Väčšina zákazníkov SIM kartu zo zariadenia nevyberá často, ak vôbec. Z technologickej strany by si ale SIM karty už zaslúžili podstatnejšiu inováciu ako len zmenšovanie fyzických rozmerov. Aj nano SIM karty zaberajú časť vnútorného priestoru smartfónu, ktorý by inak výrobca použil pre väčšiu batériu alebo dokonalejšie rozloženie komponentov.

sim
Nano SIM karta s adaptérom © Amazon

Ako rana do čierneho zatiaľ nevyzerá ani technológia eSIM. Táto technológia stále využíva fyzický čip, ktorý je ale pevne umiestnený v konkrétnom zariadení. Čip je prepisovateľný, ale nie vymeniteľný. Tento typ nájdeme napr. v smartfóne Google Pixel 2, v hodinkách Apple Watch 3 či ZTE Quartz.

Samotné zariadenie vám pritom nestačí, keďže potrebujete aj podporu od mobilného operátora.

iSIM

ARM predstavuje iSIM ako modul mobilnej konektivity integrovaný priamo do čipsetu. Takéto riešenie predstavuje maximálnu úsporu miesta v zariadení, keďže bude priamou súčasťou procesorovej sady.

ARM však technológiou iSIM prioritne cieli na zariadenia internetu vecí. Rôzne senzory, garážové brány, zámky dverí, bezpečnostné kamery, osvetlenie…vďaka iSIM technológii budú môcť byť akékoľvek zariadenia internetu vecí pripojené k mobilnej sieti.

iSIM
© ARM

To samozrejme znamená, že k ich funkcionalite budete mať prístup odkiaľkoľvek a kedykoľvek (v rámci pokrytia). V súčasnosti veľa inteligentných prostriedkov využíva napr. domácu WiFi sieť.

iSIM technológia by si určite našla uplatenie aj pri inteligentných mobilných telefónoch. Už len kvôli spomínanej úspore miesta a taktiež nákladov. ARM očakáva, že prvé iSIM čipy budú dostupné koncom roka. O výrobu sa postarajú partneri spoločnosti ARM.

TIP REDAKCIE
Oppo sa pochválilo 100-miliónovým míľnikom a ambasádorom Pikachu

My, bežní spotrebitelia, sa klasických SIM kariet tak skoro nezbavíme. Hlavné slovo majú aj tak operátori, ktorí musia novej technológii otvoriť náruč. To však zatiaľ netreba, keďže bežné SIM karty pracujú spoľahlivo, sú bezpečné a spotrebiteľom prevedenie neprekáža, resp. v podstate neexistuje tlak verejnosti na zmenu technológie.