Hackeri si zobrali do parády Nintendo Switch, na konzole rozbehli Linux

0
Nintendo Switch (FOTO BagoGames / flickr.com)

Známej skupinke hackerov sa podaril husársky kúsok. Na obľúbenej konzole od japonského priekopníka z herného priemyslu dokázali rozchodiť operačný systém Linux. Najhoršie na tom celom ale je, že dieru, cez ktorú sa im to podarilo, vraj nemožno opraviť aktualizáciou.

Pretože máme čo dočinenia, teda skôr spoločnosť Nintendo, so záludným problémom na hardvérovej úrovni, informuje web TechCrunch, pričom ten sa odvoláva na NintendoLife.

Centrom problému konzoly Nintendo Switch je prítomný čipset NVIDIA Tegra X1 s nedostatočne zabezpečenou boot ROMkou, cez ktorú sa dajú vďaka vyššie spomenutej diere robiť celkom zaujímavé zázraky. A to aj bez toho, aby ste museli siahnuť po modifikovanom čipe. Stačí iba zmeniť inštrukcie v tom pôvodom prostredníctvom zmeny pôvodného kódu a na hernej konzole spustíte aj Linux (v tomto prípade ide konkrétne o Debian).

Chlapci z fail0verflow sa tak dokázali dostať na miesto, ktoré by malo byť ihneď po výrobe čipu za bežných okolností naveky zapečatené. Preto sa mu hovorí read-only memory.

Čo bude nasledovať?

Aký krok Nintendo v neďalekej budúcnosti zvolí, je momentálne veľkou záhadou. Zrejme pristúpi iba k požiadaniu amerického výrobcu čipsetov, aby okamžite aplikoval účinné nápravné opatrenie a začal dodávať kúsky bez hardvérovej diery, ktorými následne vybavia všetky nadchádzajúce konzoly Switch.