Experti zodpovedali často kladenú otázku: Spôsobujú mobilné telefóny rakovinu?

O tom, či mobilné telefóny škodia nášmu zdraviu a môžu nám priviesť aj vážne choroby ako je rakovina, polemizujú ľudia už dlhšiu dobu. Bez telefónov v dnešnej dobre predsa nejdeme ani na krok.

O tom či mobilné telefóny škodia nášmu zdraviu a môžu nám priviesť aj vážne choroby ako je rakovina, polemizujú ľudia už dlhšiu dobu. Bez telefónov v dnešnej dobre predsa nejdeme ani na krok.

Experti sa zamerali prevažne na to či nám žiarenie, ktoré mobily vyžarujú, môže spôsobiť rakovinu mozgu. Prečo? Smartfóny totiž trávia vedľa našej tváre veľa času. Taktiež je pravdou, že vyžarujú rádiofrekvenčné žiarenie. To však nefunguje ako ionizujúce, ktoré by nám mohlo poškodiť DNA a následne viesť k rakovine.

Rádiofrekvenčnému žiareniu sa teda nevyhne nikto z nás a to či sú jeho limity čo sa mobilných telefónov týka bezpečné, zisťoval toxikologický program. Vďaka nemu sú si odborníci istí, že súčasné limity mobilného žiarenia nám nespôsobujú žiadnu ujmu na zdraví.

Rakovinu z mobilného žiarenia dostali len potkany, ktoré sa v nej doslova kúpali

V novej štúdii vystavili potkany obrovskému množstvu žiarenia, aké ľudí nikdy nezasiahne. U samcov našli nádory na srdci, u samičiek však nie. Rakovina sa nevytvorila dokonca ani u samcoch myší či samičkách, aj keď boli vystavení rovnakým podmienkam. Vedci používali 2G a 3G frekvencie, pričom celé telá hlodavcov opakovane zasahovali rádiové vlny po dobu dvoch rokov, každý deň 9 hodín.

TIP REDAKCIE
Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora: Na HBO Max už 30. mája!

Potkany, ktoré boli vystavené žiareniu vraj žili dokonca dlhšie ako tie, ktoré neboli. Odborníci však tvrdia, že by to mohla byť len náhoda. Čo to teda pre nás znamená? “Aj keď väčšina dospelých ľudí používa mobilný telefón pravidelne každý deň, nezaznamenali sme nárast prípadov, ktoré by sa týkali nádorov na mozgu,” tvrdí vyhlásenie FDA.

Tým, že denne používame naše smartfóny aby sme sa spojili s ľuďmi, či už kvôli práci, alebo osobným veciam, si teda nijak neubližujeme.