Vedci vyvinuli jedlú pilulku schopnú povedať ti, kedy si budeš musieť uľaviť

Vitajte v 21. storočí.

0
Zdroj: RMIT University

Prdenie je prirodzeným vedľajším produktom zdravého tráviaceho systému, ktorý máme všetci. Nadúvanie síce môže byť celkom vtipnou témou, človeku môže o fungovaní svojho tela aj veľa povedať. To, kedy, prečo a ako sa plyn tvorí je totiž veľmi dôležité.

Zamerali sa na to výskumníci z RMIT University a Monash University, ktorí publikovali novú štúdiu odhaľujúcu nové zariadenie navrhnuté tak, aby sledovalo tvoje prdy. Budúcnosť je super, že?

Pilulka je veľká ako bežná tabletka

Pilulka má v sebe všetko dôležité

Zariadenie má tvar pilulky a kľudne ho môžeš prehltnúť, čo je určite lepšia alternatíva, než vstupovať do tela z opačnej strany. Cieľom malej pilulky je detekcia a sledovanie plynov v tráviacom trakte ľudí. Vedci chcú vytvoriť presný obraz o tom, kde a prečo sa tvoria plyny, čo by neskôr mohli využiť pri diagnostike ľudí so zažívacími problémami.

Pilulka v sebe nesie všetko dôležité vybavenie

Vedci pilulku úspešne otestovali na prasatách, ktoré majú veľmi podobný tráviaci trakt, ako ľudia. Teraz prebieha test na ľuďoch. Samotná pilulka je veľká asi ako väčšia tabletka vitamínov. V sebe však nesie všetko dôležité, ako napríklad bezdrôtový vysielač, antény, batérie a senzor plynov.

Dôležité dáta

Testované subjekty boli požiadané o dodržanie špecifickej diéty, ktorá výskumníkom umožní presné zmapovanie traktu. Strava bohatá na vlákninu pri ktorej sa dobrovoľníci sťažovali na bolesť brucha v grafe vykreslila zvýšené množstvo kyslíka. V nasledovnom rozbore stolice výskumníci našli baktérie, ktoré sú spájané s nezdravým stravovaním.

Plyn sa do pilulky dostane len cez polopriepustnú membránu

Pre porovnanie, strava, ktorá nebola bohatá na vlákninu zapríčinila, že senzor v tele ostal celé 3 dni (namiesto 23 hodín). Plyn, ktorý sa vytvoril bol diametrálne odlišný od toho pri strave bohatej na vlákninu.

Výskum síce ešte stále pokračuje, tím sa už teraz poistil a vytvoril spoločnosť, ktorá by im mala pomôcť preraziť aj medzi bežných ľudí. Moderná medicína sa dosť silno spolieha na technológie, takže predstaviť si high-tech pilulky už vôbec nie je také sci-fi, ako kedysi.