FoldiMate je robot, ktorý namiesto teba poskladá oblečenie

FoldiMate je robot, ktorý bol predstavený ešte na minuloročnom CES. Podarilo sa mu zaujať prekvapujúco veľa ľudí. Nehovorím „prekvapujúco“ preto, že by nešlo o zlý koncept.

FoldiMate je robot, ktorý bol predstavený ešte na minuloročnom CES. Podarilo sa mu zaujať prekvapujúco veľa ľudí. Nehovorím „prekvapujúco“ preto, že by nešlo o zlý koncept. Koniec koncov, komu sa chce skladať oblečenie? Prekvapujúce je to preto, že takáto sranda v predobjednávkach stála 850 dolárov a aj napriek tomu si ju predobjednalo 8 000 ľudí.

Spoločnosť sa na tohtoročný CES vracia s novou, prerobenou verziou. Je rovnako veľká, ako tá prvá (približne ako práčka), stojí ešte viac – 980 dolárov a vznikla v spolupráci s BHS, najväčším výrobcom domácich spotrebičov v Európe.

FoldiMate dokáže poskladať tričká, blúzky s gombíkmi a samozrejme aj nohavice. Je jedno akú veľkosť doň napcháte, zvláda všetko od detských vecí, až po XXL kúsky. Nový model okrem toho dokáže skladať aj uteráky či obliečky na vankúše. Stále si však neporadí s ponožkami a spodným oblečením. Neuspejete ani s oblečením pre novorodencov a veľkými mikinami s kapucňami.

FoldiMate
FoldiMate má “vraj” sídliť v obývačke.

Spoločnosť tvrdí, že ich robot dokáže poskladať jednu várku oblečenia (20 až 40 kusov) za 2 až 4 minúty. Musíte však spolupracovať pripravením každého kúsku oblečenia na skladanie. Funguje to podobne, ako keď v Tescu používaš samoobslužný automat a platíš bankovou. Strčíš ju dnu, no namiesto zaplatenia tovaru ti z FoldiMate vylezie poskladané tričko. Osobne by sa mi viac páčil robot, do ktorého by som vysypal oblečenie (najlepšie ešte mokré) a on by ho vysušil, usporiadal a poskladal. To je ale sci-fi, o ktorom sníva nejeden mladý muž.

Či ťa zaujal robot, ktorý vyzerá ako stará kopírka a ktorému musíš pomáhať viac, než malému dieťaťu je na tebe. Každopádne, začiatky sú ťažké pre všetky firmy. Ak sa FoldiMate podarí pripraviť kvalitnejší stroj, určite vyhrajú srdcia mnohých lenivých ľudí.