Preťažení zamestnanci Catcher Technology. Zdroj: China Labour Watch

Apple sa opäť dostáva pod paľbu týkajúcu sa podmienok, v ktorých pracujú zamestnanci jeho čínskych dodávateľov. Do vyšetrovania sa opäť obula nezisková organizácia China Labor Watch, ktorej úlohou je monitoring pracovných podmienok v Číne. Jej posledná správa sa týka podmienok vo fabrike spoločnosti Catcher Technology nachádzajúcej sa neďaleko Šanghaja.

Prácou ľudí z Catcher Technology je výroba súčiastok pre MacBooky a iPhony. Tí majú počas bežnej smeny na nohách stráviť aj viac ako 10 hodín. Okrem toho sú vystavovaní škodlivým chemikáliám, a to bez toho, aby boli poriadne chránení, napríklad okuliarmi. Ich jediným vybavením sú papierové maskybavlnené rukavice, cez ktoré sa chemikálie ľahko dostávajú na kožu.

Z fabriky vyteká znečistená voda, ktorá vytvára bielu penu.

Odvrátená strana technologického boomu

V priamom prenose tak sledujeme odvrátenú stranu technologického boomu, ktorým žije celý svet. Pracovníci, ktorí sú často bez alebo s veľmi obmedzeným vzdelaním pracujú neľudsky dlho v podmienkach, v ktorých by sa nechcel ocitnúť nikto z nás. Pri výrobe najnovších technologických „hračiek“ tak doslova riskujú život.

Ako server Bloomberg zistil, zariadenia, ktoré sa vo fabrike nachádzajú na komponenty nanášajú nanovrstvy metalických častíc, ktoré sa nie len ľahko môžu dostať do dýchacej sústavy, ale aj na kožu. Okrem toho sú nesmierne hlučné. Nezisková organizácia China Labour Watch zistila, že takéto stroje môžu vydávať hluk až 80 decibelov, čo pre mnohých, ktorým sa neujdú chrániče sluchu, predstavuje veľký problém.

Ubytovanie pre robotníkov. V takejto izbe žijú až štyria ľudia.

Trpenie si nechávam pre seba

Moje ruky po jednom dni práce vyzerali tak, ako by v nich neprúdila krv. Boli tak biele,“ opisuje situáciu jedna zo zamestnankýň, ktorá vo fabrike pracuje za niečo vyše 500 € mesačne. V spoločnosti si našla prácu po tom, ako sa manželovej firme prestalo dariť. „Svojej rodine hovorím len dobré veci. Trpenie si nechávam pre seba.

TIP redakcie
Apple vraj plánuje kúpiť Netflix: Chce ovládnuť trh streamovacích služieb!

Pre Apple sa tak rysuje ďalšia PR nočná mora. Hovorkyňa spoločnosti priznala, že na mieste má aj svojich zamestnancov, ktorí by mali dohliadať na pracovné podmienky. Do fabriky však vyslala špeciálny tím kontrolórov, ktorí spravia audit celej fabriky.

Kúpeľňa a chodba budovy určenej pre ubytovanie pracovníkov.

Hlavný aktér celého príbehu, spoločnosť Catcher, tvrdí, že pri jej nezávislom vyšetrovaní nenašla žiadne pochybenia, ktoré by mali porušovať zmluvu s Apple. Pre firmu ide o lukratívny biznis. Objednávky od Apple totiž tvoria až dve tretiny celého príjmu.

Pridať komentár

Email je už registrovaný na stránke. Použite prosím Prihlasovací formulár alebo vložte iný.

Zadali ste nesprávne používateľské meno alebo heslo

Sorry that something went wrong, repeat again!

3pripomienky

od najnovších
od najlepších od najnovších od najstarších
1

krasa len zabudli podotknuť že tam robia aj pre iné značky ako Apple ale to tento „platok“ určite nezaujíma , HP, Samsun,Microsoft a atd.atd., najlepšie je že ked tam už idú robiť,tak sa pýtajú ,že chcú robiť pre Apple , najlepšia starostlivosť a najvyššie platy
Apropóó 500€ nemaju ani v slovenských otrokárnach a hluk ,smrad a chemikálie ? detto

2
Yggynko Slobodko

Ten hluk , chemikalie a mzda ….to iste ako u nas v praci ….Zaujima ich len vyroba ,nic ine…

3

Clanok hodny usmevu. Za prvé ako lezia v jedalni ci kde, moze ist o obrazok z hoc akejo zariadenia aj vaznice napr. Keby nie tak kazdy pracovnik je unaveny, pokial im to dovoli vedenie nrch si tam aj ľahne. Za dalsie vyteka pena z firmi. Je tam zimne obdobie sneh, neni z toho jasne ze je to pena, moze ist o roztapajuce sa machule snehu ktore posobia ako pena. A taketo ubytovne maju aj na Sk podla mna v zavodoch bežne je to kultura pristahovanych rumunov srbov atd. Kto si ako ustelie tak sa vyspi.