kryptomeny

Centrálna banka Indonézie: Kryptomeny majú potenciál narušiť stabilitu finančného systému

Rozruch okolo vzostupu digitálnych mincí naberá na obrátkach. Finančné inštitúcie po celom svete preto začínajú najímať odborníkov, aby im pomohli s analýzou príležitostí či hrozieb.

Rozruch okolo vzostupu digitálnych mincí naberá na obrátkach. Finančné inštitúcie po celom svete preto začínajú najímať odborníkov, aby im pomohli s analýzou príležitostí či hrozieb, kam možno podľa všetkého zaradiť aj nedávne varovanie.

Centrálna banka Indonézie totiž zverejnila pomerne zaujímavú tlačovú správu, kde upozorňuje svojich občanov, aby sa vyhýbali obchodovaniu s kryptomenami. Dôvod? Tento krok, čiže vydanie verejného varovania, ospravedlňuje tým, že kupovanie alebo také predávanie kryptomeny, ako je napríklad Bitcoin, Litecoin, Ethereum a Ripple, nemožno momentálne na území krajiny označiť za takzvanú legitímnu činnosť.

Virtuálne meny sú ohrozené rizikami bublín a môžu byť použité na pranie špinavých peňazí a financovanie terorizmu, a preto môžu mať vplyv na stabilitu finančného systému a spôsobiť finančné škody spoločnosti,znie časť zo správy, ktorá bola publikovaná 13. januára.

Môžu mať vplyv na stabilitu systému

Niekto sa tu teda snaží minimalizovať straty z úniku potenciálnych daní a zároveň chce chrániť súčasný monetárny systém, pre ktorý predstavuje tento digitálny fenomén 21. storočia pomerne veľké riziko. Teda aspoň tak tvrdia odborníci zo spomínanej banky, pričom Indonézia obchodovanie s kryptomenou zatiaľ oficiálne (prostredníctvom legislatívy) nezakázala, informuje ostrieľaný web Cointelegraph.

Transakcie medzi používateľmi sú tam dovolené, avšak čo sa týka platieb za tovar alebo služby, tak v takom prípade je situácia už trošku komplikovanejšia, pretože ešte koncom minulého roka rázne rozhodli, že miestna centrálna banka nehodlá považovať Bitcoin za platobný prostriedok. Teda aspoň zatiaľ nie.

Zrejme potrebujú čas na dokončenie príslušnej legislatívy či licenčného systému, vďaka ktorému by mali pod palcom, podobne ako Japonsko, odvod daní do štátnej pokladnice.

Total
0
Zdieľaní