AKTUÁLNE: Airbnb, Uber aj booking.com na Slovensku začínajú platiť dane

Ministerstvo financií Slovenska k 1. januáru zverejnilo tlačovú správu, v ktorej informovalo o zmenách týkajúcej sa určitých digitálnych služieb, ktoré určite poznáš a ktoré možno využívaš.

Ministerstvo financií Slovenska k 1. januáru zverejnilo tlačovú správu, v ktorej informovalo o zmenách týkajúcej sa určitých digitálnych služieb, ktoré určite poznáš a ktoré možno využívaš.

Reč je o digitálnych platformách UBER, Airbnb, booking.com a ďalších, ktoré doteraz šikovne obchádzali nutnosť platiť dane na Slovensku za služby, ktoré na Slovensku poskytuje. Tomu je od 1. januára koniec.

Dane na Slovensku musí odvádzať aj Airbnb, resp. ľudia, ktorí prevádzkujú ubytovacie zariadenia

Novela zákona o dani z príjmov zavádza povinnosť poskytovateľom služieb cez digitálne platformy registráciu stálej prevádzkarne na území Slovenska, v prípade, že tu poskytujú opakovane svoje služby formou sprostredkovania dopravy a ubytovania. Následne sa príjmy takejto prevádzkarne budú zdaňovať daňou z príjmu,“ informuje ministerstvo.

Uber už v minulosti čelil obvineniam týkajúcich sa vyhýbaniu sa platenia daní

AK by spoločnosti na Slovensku prevádzkareň aj napriek tomu nezaregistrovali, plateniu daní sa nevyhnú. „Z poplatku, ktorý podnikateľ odvedie zahraničnej spoločnosti za používanie jej platformy mu bude zrazená 19 % alebo 35 % zrážková daň v závislosti na sídle skutočného príjemcu. V prípade prepravných služieb bude mať teda povinnosť zraziť a odviesť daň konkrétny vodič a pri ubytovacích službách konkrétne ubytovacie zariadenie, ktoré využívajú služby zahraničných portálov, ktoré si na Slovensku nezaregistrujú stálu prevádzkareň.

TIP REDAKCIE
To bolo rýchle: Dbrand upravil svoje kryty pre PlayStation 5. Bude to Sony stačiť?
Za hotelovú izbu na Slovensku objednanú cez službu booking.com možno zaplatíme viac

Minister financií, Peter Kažimír tvrdí, že chce zabrániť odlivu ziskov mimo Slovenska. Okrem toho má byť Slovensko jednou z prvých krajín, ktorá pristúpila k riešeniu zdaňovania tejto modernej platformy.

Ministerstvo nakoniec vyhlásilo, že novými pravidlami chcú zaistiť spravodlivé podnikateľské prostredie. Či to aj dosiahne, nateraz ostáva otázne.

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať