Ako z Matrixu: Vedci vložili informáciu do mozgu opice, nasleduje človek

Vedecká štúdia prebehla na dvoch opiciach. Výsledok môže viesť k vytvoreniu implantátov pre chorých ľudí.

Predstavte si, že prídete o niektorý zo zmyslov, ako je napríklad zrak. Od toho momentu bude pre vás obrovským problémom plnohodnotne reagovať na podnety okolia. Teda ak vám nedajú do hlavy zopár elektród, ktoré ho “opravia”.

Podobný husársky kúsok majú za sebou dvaja špičkoví neurovedci z Univerzity of Rochester, pričom výsledok ich jedinečnej práce nájdeme na renomovanom vedeckom webe Neuron, píše plátok The New York Times. Pokiaľ by siahli aj po takzvanom bionickom oku, nevidiaci môžu bez akejkoľvek srandy začať vidieť.

Viete potenciálne obísť poškodené oblasti a doručiť stimuláciu do premotorickej kôry. Toto môže byť spôsob, ako prepojiť tie časti mozgu, ktoré nedokážu medzi sebou komunikovať,” prezradil Dr. Kevin A. Mazurek, jeden z členov vedeckého tímu, čím mal na mysli problémy ľudí, ktorí zažili mŕtvicu.

Ak by im implantovali spomínané elektródy, vedia vďaka krátkym a slabým výbojom elektrickej energie stimulovať neuróny určite oblasti, vďaka čomu obídu vstupné orgány (oči a i.), ktoré prestali s mozgom komunikovať. A keďže s ním už nie sú v kontakte, nedokážu mu poskytovať vstupné impulzy, bez ktorých zase naše telo nedokáže fyzicky reagovať na interakciu s okolitým svetom.

Dve opice

Vedecká štúdia prebehla na dvoch opiciach, ktorým do hláv implantovali rovných 16 elektród, aby tak eliminovali nutnosť používať svetelné signály. Prostredníctvom tých im hovorili, čo majú na začiatku jednoduchej hry robiť. Postupom času totiž prešli z vizuálnych signálov na tie nevizuálne, čiže také, aké nie sú za bežných okolností vidieť.

TIP REDAKCIE
Huawei spúšťa NEXT IMAGE Awards 2021: 10 000 dolárov môžu vyhrať aj Slováci

Tieto signály z elektród stimulovali spomínanú oblasť (premotor cortex) mozgu s tým cieľom, aby opice robili to, čo od nich chceli, aby robili, hoci už pred sebou nevideli žiadne svetelné inštrukcie. Na začiatku síce robili chyby, no ako trénovali, chybovosť klesala, až sa dostala na úroveň, kedy im to išlo takmer dokonale.

Vedci tak dokázali len prostredníctvom elektrických výbojov manipulovať so živým tvorom, pretože obišli jeho vstupné orgány tým, že mu priamo do hlavy odosielali už spracované informácie. Stimulácia mozgu tak nahradila svetelné signály, takže opica v podstate sama od seba vedela, akú akciu má uskutočniť, aby dostala sľúbenú odmenu. Či to bude vedieť aj človek, uvidíme už čoskoro.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať