Husársky kúsok: Inžinieri vytvorili svietiacu rastlinu, ktorá vraj nahradí pouličné lampy

Prestížna americká univerzita má na krku veľmi zásadný výtvor, ktorý môže jedného dňa ušetriť značné množstvo elektrickej energie.

Prestížna americká univerzita má na krku veľmi zásadný výtvor, ktorý môže jedného dňa ušetriť značné množstvo elektrickej energie. Ak z neho bude to, čo vedci chcú, aby z neho bolo, tak môže nahradiť lampy v domácnostiach, ale aj tie na uliciach.

Massachusetts Institute of Technology totiž stojí za takzvanou svietiacou rastlinkou. Nie, nejde o vtip, ale realitu, preto do nej vkladajú obrovské nádeje. Ak teda pôjde všetko podľa plánov, dnešné zdroje umelého svetla budú v neďalekej budúcnosti dávnou históriou.

Ich práca však ešte ani zďaleka nekončí, práve naopak. Cieľom vývoja je dosiahnuť takú úroveň svietivosti, že ňou dokážu pokryť naše súčasné potreby, nech už hovoríme o akomkoľvek mieste, píše oficiálny web MIT.

Našou víziou je spraviť takú rastlinu, ktorá funguje podobne ako stolná lampa – lampu, ktorú netreba zapájať do elektrickej siete. Svetlo je ultimátne poháňané energiou metabolizmu rastliny,” uviedol na margo úspechu jeden z členov vedeckého tímu, profesor Michael Strano.

Špeciálne nanočastice

Husársky kúsok sa im podaril vďaka vloženiu špeciálnych nanočastíc do listov rastliny, prostredníctvom čoho ju následne asi na štyri hodiny rozsvietili, akoby stlačili klasický zapínač. A najlepšie na tom celom je, že niečo podobné vedia spraviť s takmer hocijakým stromom na ulici, čiže nie sú obmedzení iba na špecifický typ.

TIP REDAKCIE
Ruský súd zastavil predaj smartfónov Samsung, týka sa to 61 modelov

Táto technológia môže byť využitá ako na poskytovanie indoor osvetlenia s nízkou intenzitou, tak aj na transformáciu stromov na sebestačné pouličné svetlo.

Aby mohol tím z MIT vytvoriť svietiace rastliny, siahol po luciferáze, enzýme, ktorý umožňuje svetluškám robiť svoju prácu. Luciferáza pôsobí na molekulu luciferín, čo spôsobuje emitovanie svetla. Ďalšia molekula s názvom koenzým A pomáha procesu popri tom, ako odstraňuje reakciu vedľajšieho produktu, ktorý môže inhibovať aktivitu luciferázy.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať