Lacné lety do vesmíru sú bližšie: SpaceX použilo recyklovanú raketu aj kapsulu

Vesmírnej spoločnosti vizionára Elona Muska sa podaril dosiahnuť ďalší, pre ľudstvo veľmi podstatný míľnik.

Vesmírnej spoločnosti vizionára Elona Muska sa podaril dosiahnuť ďalší, pre ľudstvo veľmi podstatný míľnik. Na zásobovanie Medzinárodnej vesmírnej stanice použila recyklovaný Dragon, aj recyklovaný Falcon 9. A to po prvýkrát.

To znamená, že sme opäť o krôčik bližšie k automatizovaným letom do vesmíru, pri ktorých budú náklady tak nízke, že si ich bude môcť dovoliť takmer každý, nielen bohatý.

Obnovenie nosnej rakety a jej opätovné použitie nie je nič, čo by sa dalo označiť za nové. Dôležitá tu je tá kombinácia, pri ktorej boli použité obe hlavné časti po vykonanej recyklácii. K nosnej rakete Falcon 9 totiž pripevnili taktiež recyklovanú prepravnú kapsulu Dragon. Nič podobné sa doteraz ešte nestalo, preto ide o (nielen pre SpaceX) dôležitý okamih.

Dragon je momentálne na orbite Zeme, kde by sa mal stretnúť s posádkou ISS, aby vyložili náklad a naložili to, čo chcú, aby z vesmírnej stanice odniesli späť domov. Potom poletí naspäť.

Recykláciou vie spoločnosť SpaceX ušetriť obrovské peniaze, pretože nemusí nahradiť zničenú časť za úplne novú. Tá použitá sa vďaka takzvanej propulzívnej technike pristávania vráti bez väčšieho poškodenia. Vyjde ju to teda podstatne menej, ako keby musí začať od úplných základov. A preto klesnú ceny za vesmírne letenky, čo odštartuje éru vesmírneho priemyslu, kde bude na čele sám Elon Musk.

TIP REDAKCIE
PayPal možno kúpi Pinterest, za sociálnu sieť môže zaplatiť miliardy dolárov
Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať