Američania vyrobili autonómnu helikoptéru, ktorú ovládajú prostredníctvom tabletu

Moderné technologické vymoženosti majú svoj nemalý priestor aj v lukratívnom vojenskom priemysle.

Moderné technologické vymoženosti majú svoj nemalý priestor aj v lukratívnom vojenskom priemysle. Vojakom na bojom poli môžu napríklad umožniť ovládať lietajúce dopravné prostriedky iba prostredníctvom mobilného zariadenia. 

Niečo podobné sa navyše podarilo aj americkej špičke Aurora Flight Sciences. Ich nová helikoptéra vyzerá, akoby prišla z budúcnosti, pretože na to, aby mohla meniť polohu, nevyžaduje živého pilota. Keďže je autonómna, riadi ju inteligentný počítač. Nie však úplne sám, pretože do ovládania môžu zasahovať príslušníci ozbrojených zložiek, a to iba prostredníctvom laptopu alebo takého tabletu.

Výskumníci a inžinieri z AFS zverejnili i krátku demonštráciu toho, čo všetko táto autonómna helikoptéra zvládne. V teréne ju testovali dvaja príslušníci amerických mariňákov, pre ktorých prišla na vopred definované miesto, aby ich následne zobrala do bezpečia. Let prebiehal prevažne bez zásahu človeka, cez tablet boli realizované len drobné modifikácie naplánovanej cesty, píše The Verge.

Vyzbrojená až po uši

Helikoptéra môže byť autonómna vďaka nákladu technológií, ktoré má skryté vo svojej konštrukcii. Tým je myslený pokročilý LIDAR alebo kôpka hi-tech senzorov s úlohou monitorovať bezprostredné okolie samojazdiaceho dopravného prostriedku, aby náhodou tvrdo nenarazil do neďalekej prekážky.

TIP REDAKCIE
NASA bude meškať: Misia na Mesiac začne až vo februári

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať