Rekordne dlho trvajúca dúha sa na oblohe pýšila celých deväť hodín

Dúha, ktorá sa objavila nad hlavným mestom Taiwanu, Taipei, trvala takmer neuveriteľných 9 hodín. Farebné spektrum na oblohe si mohli teda miestni naplno užívať.

Dúha, ktorá sa objavila nad hlavným mestom Taiwanu, Taipei, trvala takmer neuveriteľných 9 hodín. Farebné spektrum na oblohe si mohli teda miestni naplno užívať.

Tento nádherný úkaz pozoroval profesor atmosférických vied, Kun-Hsuan Chou, na Chinese Culture University v meste Taipei. Tvrdí, že farbami hrajúca dúha bola darom z nebies. Pozorovať ju bolo možné od siedmej ráno do štvrtej poobede, teda celých 9 hodín! Predošlý rekord vraj podľa všetkého drží dúha trvajúca 6 hodín na území Shieffieldu v Spojenom kráľovstve. Tá sa objavia v roku 1994.

Ako je možné, že dúha zotrvá na oblohe tak dlhý čas ?

Všetci vieme, ako dúha vzniká. Dažďové kvapky odrážajú slnečné lúče v určitej oblasti oblohy a zázrak je na svete. Dúha v Taipei trvala celých 9 hodín však hlavne preto, lebo severný Taiwan zasiahol monzúnový vietor. Monzún údajne zachytil vlhký vzduch, ten kondenzoval a vytvoril oblaky a dážď. Dúhu bolo potom možné vidieť na univerzitou presne od 6:57 do 15:55.

Profesor, ktorý dúhu pozoroval uviedol, že v skutočnosti sa na nebi objavili až 4 dúhy. “Okrem dvoch hlavných dúh, ktoré sú ľahko pozorovateľné, existujú aj druhé dve, nazývané nadpočetné, ktoré je vidno omnoho horšie kvôli rozdielu vo veľkosti dažďových kvapiek,” tvrdí. Nadpočetné dúhy sa vyskytujú na oblohe len zriedka.

TIP REDAKCIE
Amazon a IKEA sľubujú, že do roku 2040 budú prevážať tovar len na uhlíkovo neutrálnych lodiach!
Foto © CCU, Taipei, Taiwan / dailymail.co.uk

Profesor Chou taktiež uviedol, že informácie o 9-hodinovej dúhe odovzdá mestskému zastupiteľstvu Taipei a o objav sa podelí aj s Guinnessovou knihou rekordov.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať