Obrovská revolúcia v batériách: 800 km dojazd pre elektromobily a 1-minútová doba nabitia!

Lítium-iónové batérie sú aj v dnešnej dobe najvyužívanejším typom batérií. Nachádzajú sa v notebookoch, smartfónoch ale aj v elektromobiloch, ktoré sú čoraz rozšírenejšie.

Lítium-iónové batérie sú aj v dnešnej dobe najvyužívanejším typom batérií. Nachádzajú sa v notebookoch, smartfónoch ale aj v elektromobiloch, ktoré sú čoraz rozšírenejšie. V budúcnosti sa to však má zmeniť. Čo ich ale nahradí? S odpoveďou prichádza automobilka Fisker.

Fisker sa preslávil hlavne svojim elektrickým sedanom Karma a teraz aj modelom EMotion. Spoločnosť tento týždeň požiadala o pridelenie patentu týkajúceho sa nového typu batérie. Ak je patent presný, nová batéria elektromobilom poskytne dojazd vyše 800 km na jedno nabitie. To však nie je všetko, nabitie potrvá len jednu minútu.

Nová technológia batérií

Pôsobivá kombinácia vysokého dojazdu a rýchleho nabitia je podľa spoločnosti Fisker možná vďaka novým trojdimenzionálnym elektródam schopných udržať až 2,5x viac energie. Firma vraj už dokázala vyriešiť niektoré z najvážnejších limitácií lítium-iónových batérií, ako napríklad fungovanie pri extrémne nízkych teplotách či rýchle nabíjanie.

TIP REDAKCIE
Apple AirPods 3 lákajú na priestorový zvuk a lepšiu výdrž, ANC však chýba

Až o niekoľko rokov

Príchod na trh však nebude rýchly. Fisker síce tvrdí, že ich nové batérie sa dajú vyrobiť už existujúcou technológiou, stále však potrebujú partnerov pre rozbehnutie výroby. Očakáva sa, že nové batérie na trh prídu až po roku 2023. Dovtedy si budeme musieť poradiť s lítium-iónovými akumulátormi.

Total
34
Zdieľaní
Total
34
Zdieľať