Prvá transplantácia ľudskej hlavy sa podarila. Na mŕtvole

Podľa tvrdenia talianskeho profesora Sergia Canavera bola prvá transplantácia ľudskej hlavy vykonaná na mŕtvole v Číne. Počas 18-hodinovej operácie dokázali úspešne prepojiť chrbticu, nervy a krvné cievy s oddelenou hlavou.

Podľa tvrdenia talianskeho profesora Sergia Canavera bola prvá transplantácia ľudskej hlavy vykonaná na mŕtvole v Číne. Počas 18-hodinovej operácie dokázali úspešne prepojiť chrbticu, nervy a krvné cievy s oddelenou hlavou.

Túto veľmi kontroverznú novinku oznámil profesor Canavero na tlačovej konferencii vo Viedni. Procedúra bola vykonaná tímom, ktorý viedol Dr. Xiaoping Ren, ktorý minulý rok transplantoval hlavu na telo opice. Celá správa procedúry a časový rámec pre živú transplantáciu sú očakávané už najbližšie dni.

Profesor Canavero sa na konferencii vyjadril: „Už príliš dlho nám príroda vštepovala jej pravidlá. Narodíme sa, rastieme, starneme a zomrieme. Ľudia sa vyvíjali milióny rokov a počas tohto procesu ich zomrelo až 110 miliárd. Vošli sme do éry kedy si vezmeme osud späť do našich rúk. Táto éra všetko zmení. A zmení v každom ohľade aj nás. Všetci si mysleli, že je to nemožné, no operácia sa vydarila.“

Profesor Sergio Canavero

Mnohým profesionálom sa to však nepozdáva

Veľa z nich tento experiment totiž označilo slovkom bezvýznamný a začalo spochybňovať morálku pána Canavera. „Pokiaľ Canavero neposkytne skutočný dôkaz o tom, že dokáže vykonať transplantáciu hlavy alebo presnejšie celého tela na veľkom zvierati, ktorá dostatočne obnoví funkcie pre zlepšenie kvality života, tento projekt je morálne zlý,“ tvrdí Dr. James Fildes.

Čo je však veľmi znepokojujúce, zdá sa, že toto úsilie sa točí okolo nesmrteľnosti. A ak chceme nahradiť telo či hlavu, človek musí v procese umrieť. Odkiaľ chce Canavero získať darované telo keď cieľom je pohrávať sa so zákonmi prírody? Zaoberal sa vôbec tým, čo by sa stalo, ak by telo neprijalo základné časti hlavy ako je koža, oči alebo svaly? Podľa ďalšieho vedca je zas nepredstaviteľné, že by etické komisie v akomkoľvek serióznom výskume alebo klinických inštitúciách dali v blízkej budúcnosti transplantáciám hlavy zelenú.

TIP REDAKCIE
Samsung POZÝVA: Zopakuje predaj cez live stream, ponúkne zľavu na hodinky aj súťaž o slúchadlá!

Pre mnohých je neakceptovateľné, aby sa konali aj extrémne dlhé experimenty na ľuďoch. Canavero sa však k týmto experimentom chce jednoznačne dopracovať. Tvrdí, že by to bolo len pre zdravotný a neurologický stav a nie pre predlžovanie života.

Prvá transplantácia sa teda uskutoční pravdepodobne v Číne a aj keď je to neuveriteľné, už sa prihlásil hojný počet dobrovoľníkov. Výskumníci tvrdia, že po operácii je dlhodobé prežitie určite jednou z možností.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať