Inovatívne plávajúce mestá by mohli predstavovať akýsi útek pred vládami

Koncept tohto plávajúceho mesta vyzerá naozaj inovatívne. Prvé takéto mesto by sme mohli v Tichom oceáne vidieť už okolo roku 2020. V to aspoň dúfajú jeho tvorcovia.

Koncept tohto plávajúceho mesta vyzerá naozaj inovatívne. Prvé takéto mesto by sme mohli v Tichom oceáne vidieť už okolo roku 2020. V to aspoň dúfajú jeho tvorcovia.

Neprofitová inštitúcia Seasteading vytvára prvé plávajúce mesto už od roku 2008. Teraz verí, že sa im ho do roku 2020 podarí postaviť. Získali totiž súhlas od vlády Francúzskej Polynézie pre začatie testovania v ich vodách.

Prečo by však niekto staval mesto na vode?

Život v takomto meste by bol veľmi odlišný od toho na pevnine. V poslednej dobe sa do sveta dostáva mnoho vecí, ktorým by sme v skutočnosti neverili. A aj keď možno máte pocit, že toto je len výmysel zo sci-fi filmu, ste na omyle.

Tvorcovia tohto mesta totiž tvrdia, že hlavným cieľom, ktorý sa snažia dosiahnuť, je práve oslobodenie ľudstva od politikov a prepísanie pravidiel, ktoré nám na plecia kladie spoločnosť. Plávajúce mestá by teda prestavovali akési samostatné krajiny so samostatnými vládami. Systém by tak tvoril obrovskú rozmanitosť vlád pre rôznych ľudí. Joe Quirk, prezident inštitúcie Seasteading, uviedol: “Vlády sa jednoducho nezlepšujú. Sú zaseknuté v predchádzajúcich storočiach.”

Inštitúcia už dostala nejaké fondy, no peniaze na uskutočnenie tohto projektu budú ešte potrebovať. “V roku 2050 chceme vidieť aspoň tisíc plávajúcich miest. Každé by ponúkalo iný systém vlády. Čím viac ľudí by sa v nich pohybovalo, tým viac by sme mali možností a je viac než pravdepodobné, že by sme mali aj mier, prosperitu a inovácie.”

https://www.youtube.com/watch?v=9XlxqbEqgnE

TIP REDAKCIE
NASA bude meškať: Misia na Mesiac začne až vo februári

Ako by takéto mesto vyzeralo ?

Inžinieri a architekti už navštívili toto neverejné miesto, kde by sa malo plávajúce mesto postaviť. Komunita by mala pozostávať z približne tuctu štruktúr, ktoré by zahŕňali hotely, kancelárie, reštaurácie a samozrejme domovy. Budovy by mali mať aj obytné strechy vyrobené z miestneho dreva, bambusu a kokosových vlákien. Mali by taktiež obsahovať recyklovaný plast a kov.

A koľko bude stáť vybudovanie takéhoto kolosu? Vraj približne 167 miliónov dolárov. Určite to nie je lacné, no ak to má ľudstvo oslobodiť od vlády v krajinách, táto položka bude určite dôstojnou investíciou.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať