The New York Times, populárne americké noviny, spúšťajú experiment na dark webe, ku ktorému sa dostanete len cez špeciálny prehliadač TOR (The Onion Router).

Na dark webe si teda budete „môcť“ kupovať drogy, zbrane a rôzne veci, ktoré by ste kupovať v skutočnosti nemali a popri tom ešte môžete čítať všetky novinky zo sveta. No nie je to inovatívne?

Dôvod, pre ktorý sa The Times rozhodol využiť Onion Service

V skutočnosti je to veľmi dobrý krok, ktorý zaručene urobí reportáže širšie prístupnými pre ľudí, ktorí sa k nim bezpečne dostať nedokážu. Niektoré vlády majú používanie internetu v krajine pod palcom, a tak je zablokované veľké množstvo stránok. Tým, že Times bude vlastniť .onion službu, bude ich stránka dostupná pre kohokoľvek, kto sa cez anonymný prehliadač na stránku pripojí.

„Správy o príbehoch z celého sveta a reportáže od The New York Times sú celosvetovo čítané. Niektorí čitatelia pre prístup k nášmu spravodajstvu využívajú Tor preto, že sú technicky zablokovaní z našej webovej stránky alebo preto, že sa obávajú monitorovania lokálnej siete. Niektorí využívajú Tor z dôvodu súkromia keď sú online a pre iných je to zase jednoducho len spôsob, ktorý používajú, preferujú a páči sa im,“ uviedol New York Times.

Foto ©The New York Times / www.nytimes3xbfgragh.onion

Ako sa dá na .onion stránku pripojiť

Na to, aby ste sa na stránku pripojili, je potrebné stiahnuť si špeciálny prehliadač Tor. Ten je dizajnovaný na pripájanie sa na dark web, čiže na stránky, ktoré by mali byť skryté z „čistých“ prehliadačov, ako napríklad Google. Keď sa teda pripojíte, Tor vám umožní prehliadať čokoľvek anonymne a tiež si prezerať stránky ako Facebook. A teraz už aj The Times.

TIP REDAKCIE
Polícia zlikvidovala e-shop AlphaBay. Na dark webe predával narkotiká aj strelné zbrane

The New York Times upozornil na to, že služba je experimentom a ešte sa len vyvíja. Niektoré funkcie ešte nemusia pracovať tak, ako majú a ich realizácia bude uskutočňovaná postupne. Cieľom bude rovnosť medzi funkciami stránky na dark webe a hlavnej stránky The Times.

Ak by ste sa chceli pozrieť na stránku The New York Times (dostupné len cez Tor), kliknite na tento odkaz.