Jedno z najpopulárnejších miest odvrátenej strany internetu sa stalo cieľom polície, ktorá ukončila jeho zákony porušujúcu činnosť. Špekulácie, že za tým stáli majitelia a ich nekalé úmysly, sú už preto dávnou minulosťou.

Doba sa mení a tomuto trendu sa musia prispôsobovať aj orgány činné v trestnom konaní. Obchodovanie s ilegálnym tovarom sa totiž presunulo z temníc ulíc reálneho sveta do neviditeľného priestoru digitálneho sveta, kde pôsobil aj e-shop AlphaBay. Keďže ale neponúkal nič, čo by stálo za chválu, musel so všetkým nakoniec skončiť.

Spočiatku sa špekulovalo o možnej krádeži, za ktorou mali stáť samotní majitelia online obchodu so zbraňami, ale aj s celkou ponukou z asi všetkých druhov drôg či falšovaných platobných kariet. V minulosti sa totiž už stalo, že podobne zameraný ilegálny web z ničoho nič vypli, následne z používateľských účtov preniesli čoraz cennejšie bitcoiny a už sa nikomu neozvali.

The Verge spomína medzinárodné úsilie“ polície z viacerých kútov sveta vrátane človeka s menom Alexandre Cazes, kanadského občana a jedného z prevádzkovateľov e-shopu AlphaBay, ktorého len nedávno (5. júla) chytili. Nie však v Kanade, ale v Ázii, konkrétne v Thajsku, kde sa zdržiaval. Obchod následne ukončil svoju prevádzku.

Za informáciou stojí web The Wall Street Journal.

Až 800-tisíc denne

AlphaBay bol na dark webe tak populárny, že vedel počas jedného dňa zarobiť aj 800-tisíc dolárov. Preto sa stal terčom polície, ktorá ho vôbec, ale vôbec nešetrila.

Momentálne pracujú na obnovení dát zo zhabaných serverov, aby tak mali dostatok dôkazov, keď pôjde spomínaný prevádzkovateľ (možno už majú v rukách aj ďalších) do súdnej siene.