Honda v stredu predstavila nový motocykel, ktorý dokáže stáť bez akejkoľvek pomoci, s motorkárom či bez neho, a to len za pomoci technológie, ktorú sa firma naučila vďaka vývoju chodiaceho humanoida.

Honda’s Riding Assist-e je teda plne elektrický koncept motocyklu, ktorý stále prispôsobuje svoju polohu a pohybuje riadiacou lištou aby sa uistil, že zostane stáť na mieste a nespadne. Predstavili ho na autosalóne v Tokyu.

Motocykel vďaka chodiacemu robotovi

Technológia bola odvodená od ASIMO robota od Hondy – dvojnohého samostojaceho humanoida (čiže robota pripomínajúceho človeka), ktorý vie behať, tancovať alebo konverzovať s ľuďmi. Japonsko je na svojho robota veľmi pyšné a ukázalo ho niekoľkým známym osobnostiam sveta, dokonca aj bývalému prezidentovi Barackovi Obamovi.

„Medzinárodní výrobcovia motoriek už roky experimentovali s rôznymi formami gyroskopov aby zabránili pádom motocyklov“, povedal Hiroyuki Nakata, inžinier, ktorý stojí za nápadom takéhoto vozidla. Ak však chcete, aby taká ťažká mašina ako motorka poriadne stála, potrebujete tiež veľké a ťažké gyroskopické zariadene a musíte ho stále otáčať.

Zariadenie Hondy je avšak veľké asi ako lampa a môže byť namontované nad predným kolesom. Keď je systém vypnutý, motorka sa samozrejme prevráti akonáhle dá od nej vodič ruky preč. Ak je ale zapnuté, motocykel stojí a zostáva stáť aj keď od neho jazdec odíde. Vyzerá to, akoby ste sa ocitli v kúzelnej šou.

Na tejto motorke, ale aj na iných …

Nakata taktiež uviedol: „Našou víziou je dať takéto zariadenie na veľké motorky, ale taktiež aj na tie malé, ktoré denne používame.“ Honda ukázala takúto samo-balansujúcu technológiu tento rok na elektronickej show spotrebiteľov v Las Vegas. V januári už firma prišla so samobalansujúcou motorkou, ktorá dokáže jazdiť celkom sama.

TIP REDAKCIE
Legenda Harley Davidson predstaví elektrické motorky vrátane bicykla!

Podľa Hondy by takéto motorky mohli urobiť svet krajším a s menej nehodami, pretože jazdiť na takejto motorke je vďaka nim omnoho bezpečnejšie. Ešte sa ale nevie, kedy firma uvedie motocykel do výroby.